Uroczyste odsłonięcie pomnika Bohdana Smolenia nastąpi poprzez… podpalenie!

W piątek, 11 czerwca, zostanie uroczyście odsłonięty pomnik Bohdana Smolenia, który stanie na skwerze u zbiegu ul. Strzałowej i Rybaki. Wydarzeniu będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje, jednak nietypowy będzie sam moment odsłonięcia rzeźby, który będzie się wiązał z… podpaleniem.

 

Bohdan Smoleń wraz z Zenonem Laskowikiem tworzył kabaret Tey, który zwłaszcza w latach 70. i 80. bawił Polaków i był najpopularniejszym kabaretem wśród kolejnych pokoleń. Przez kolejne lata, aż do śmierci zajmował się także działalnością społeczną, zakładając fundację „Stowarzenia Pana Smolenia”, zajmującą się hipoterapią dla dzieci. W 2009 roku został odznaczony Srebrnym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarł w grudniu 2016 roku.

Po jego śmierci rozpoczęła się dyskusja na temat sposobu upamiętnienia artysty. Ostatecznie zdecydowano się na pomnik, przedstawiający siedzącego przy stole Bohdana Smolenia. W jednej ręce trzyma papierosa, drugą wykonuje gest milczenia, co nawiązuje do jednego z najsłynniejszych powiedzeń pochodzącego ze skeczu „Aaa tam, cicho być”. Z drugiej strony stołu jest puste krzesło, na którym można usiąść. W ten sposób pomysłodawcy i twórcy chcieli, by każdy mógł przysiąść się do artysty. Autorem projektu jest Piotr Socha.

Pomnik stanie na skwerze u zbiegu ul. Strzałowej i Rybaki. Jego uroczyste odsłonięcie planowane jest na piątek, 11 czerwca i będzie miało nietypowy, wieczorny charakter.

O godzinie 21:30 na scenie na skwerze pojawią się m.in. Grupa MoCarta, Kabaret Czesuaf, Klub Szyderców BIS, Jagoda Borowiak, Łukasz Ból i Krzysztof Daukszewicz w ramach Poznań Comedy Show. Z kolei kibice Lecha Poznań zadbają o oprawę flarami. Wystąpi również Teatr Ognia Bohema.

Ogień będzie często pojawiającym się motywem, także podczas nietypowego odsłonięcia pomnika. Materiał, którym będzie owinięty zostanie… podpalony.

Na czas wydarzenia, od godziny 19:30 do ok. 24:00 wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu na ulicach przy skwerze. Ul. Strzałowa (od ul. Ogrodowej do ul. Rybaki) i fragment ul. Rybaki (od ul. Strzałowej do ul. Kwiatowej) zostaną zamknięte dla ruchu Jednocześnie na zamkniętych odcinkach ulic obowiązywać będzie zakaz zatrzymywania się i postoju. 

Objazd wyznaczono ul. Ogrodową, Ratajczaka, Kościuszki, Krakowską, Łąkową i Kwiatową.