Zakneblowana kobieta na ścianie Bałtyku. Rozpoczęły się prace przy manifeście feministycznym

Na Bałtyku rozpoczęło naklejanie wielkoformatowego wydruku, który ma przedstawiać zakneblowaną kobietę. Biurowiec stanie się miejsce artystycznego wyrazu Katarzyny Kozyry. O co chodzi?

 

Na ponad 600 metrach kwadratowych elewacji poznańskiego biurowca Bałtyk wyklejany jest wydruk, na którym przedstawiona będzie kobieta stylizowana na postać z bajki, z kneblem w ustach.

Akcja to artystyczny manifest i wyraz Katarzyny Kozyry, która podejmując feministyczny temat chce pokazać, co oznacza bycie kobietą w czasach współczesnych. Podstawą jest film „Letnia opowieść”, który jest ostatnim z wieloletniego cyklu artystki. Thriller stylizowany jest na kolorową bajkę, choć zdecydowanie nią nie jest. Katarzyna Kozyra ukazuje się w nim jako niewinna dziewczyna będąca obiektem fascynacji grupy karliczek, która nie akceptuje jej odmienności.

Jak wskazuje kuratorka wystawy, Anda Rottneberg, przekaz w dzisiejszych czasach ma bardziej realny wydźwięk niż wcześniej. Jak zauważa, dawniej postrzegana jako bajkowa opowieść o nietolerancyjnym świecie, dziś jest rzeczywistością i obrazem nietolerancji we współczesnych czasach. Jeszcze 10 lat temu temat projektu był uznawany za prowokację, dziś traktowany jest jako „tabu”.

Projekt wizualny na elewacji Bałtyku będzie miał ponad 600m2.

Na biurowcu rozpoczęły się prace związane w naklejaniem wydruku. Oficjalne otwarcie nietypowej wystawy planowane jest na 17 czerwca.