Będą zmiany na Starołęce – mają pomóc w rozładowaniu korków i usprawnić transport publiczny

Ostatnie tygodnie nie są dla mieszkańców rejonu Starołęki i Głuszyny, a także podpoznańskich miejscowości łatwe. Remont wiaduktu w ciągu ul. Gołężyckiej spowodował, że codziennie na ul. Starołęckiej powstają ogromne korki. Wkrótce utrudnień będzie jeszcze więcej – w czasie wakacji wyłączone z użytkowania zostanie torowisko od pętli Starołęka do pętli Starołęka Mała. ZTM przygotował rozwiązania, które mają nieco poprawić sytuację.

Ogromne korki i… perspektywa, że będzie jeszcze gorzej – tak od kilku tygodni wygląda codzienność mieszkańców Starołęki i Głuszyny. Wybór komunikacji miejskiej także nie zawsze jest pomocny, ponieważ autobusy stoją w korkach razem z samochodami.

Wkrótce sytuacja się pogorszy, ponieważ nie będzie można podróżować tramwajem między pętlami Starołęka i Starołęka Mała. Wyłączenie z użytkowania tego fragmentu torowiska nastąpi 26 czerwca. Powodem jest konieczność przeprowadzenia prac sieciowych na terenie zajezdni przy ul. Fortecznej. Remont obejmie m.in. przebudowę stacji trakcyjnej. Utrudnienia potrwają do 31 sierpnia.

ZTM poinformował dziś, że przygotowano szereg rozwiązań, które mają pomóc w złagodzeniu utrudnień.

Zgodnie ze wcześniejszą zapowiedzią, od 28 czerwca do końca wakacji, czyli do 31 sierpnia, w godzinach pozaszczytowych i wieczornych uruchomionych będzie dodatkowych 14 par pociągów PKM kursujących na odcinku Poznań Krzesiny-Poznań Starołęka – Poznań Dębina – Poznań Główny. Ma to zachęcić mieszkańców do korzystania z takiej formy podróżowania po mieście. Jak podkreśla ZTM, średni czas przejazdu ze stacji na Starołęce do dworca Poznań Główny wynosi ok. 7 minut, czyli zdecydowanie mniej niż jakimkolwiek innych środkiem transportu. Posiadacze biletów okresowych sieciowych ZTM ważnych w strefie A mogą bez dodatkowej opłaty podróżować pociągami spółek Koleje Wielkopolskie i POLREGIO na terenie Poznania.

Uruchomienie dodatkowych pociągów to jednak informacja, która…zaniepokoiła mieszkańców jeszcze bardziej. Jak wskazują, oznacza to częstsze zamykanie przejazdu kolejowego, a to właśnie ten problem jest główną przyczyną powstawania korków na ul. Starołęckiej. Wielu obawia się, że będą zdarzać się sytuacje, że szlabany nie będą podnosić się przez kilkanaście, czy kilkadziesiąt minut. Poza własnym czasem marnowanych w korku, mieszkańcy wskazują na zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, ponieważ w korkach stają także m.in. karetki pogotowia.

 

Uruchomienie dodatkowych pociągów to nie wszystko. ZTM wraz z Miejskim Inżynierem Ruchu i MPK Poznań przygotował także inne rozwiązania.

Pierwszym jest wdrożenie po południowej stronie torów kolejowych zmian organizacji ruchu. Ma ona zmniejszyć zator na skrzyżowaniu ul. Starołęckiej i ul. Książęcej. Dla poprawy przepustowości ul. Starołęckiej i zmniejszenia skali opóźnień autobusów dojeżdżających do węzła przesiadkowego Starołęka. Proponowana zmiana dotyczy wprowadzenia ruchu jednokierunkowego na ulicy Książęcej – od Św. Antoniego do Starołęckiej oraz na ulicy Św. Antoniego – od Starołęckiej do Książęcej. Drugi pas na tych ulicach przeznaczony byłby dla autobusów jako buspas.

 

 

W ramach zmian, do pętli tramwajowej Unii Lubelskiej zostanie skierowana także linia numer 7.

Uruchomione zostaną także dodatkowe linie autobusowe „za tramwaj”. Linia T5 będzie kursować na trasie od pętli tramwajowej Starołęka do Unii Lubelskiej przez ul. Forteczną natomiast linia T4 pojedzie trasą od pętli autobusowej przy ul. Książęcej do ronda Starołęka przez ul. Starołęcką.

Linia T5 będzie pełnić podstawową rolę komunikacji zastępczej i kursować będzie co 5 minut w godzinach szczytu i co ok. 7-8 minut poza godzinami szczytu. Jej celem będzie zapewnienie pasażerom szybkiego i sprawnego skomunikowania pomiędzy węzłem Starołęka a liniami tramwajowymi jadącymi w kierunku centrum miasta. Na pętli Unii Lubelskiej możliwa będzie przesiadka „drzwi w drzwi”. Linia T4 będzie kursowała z częstotliwością co 15 minut przez cały dzień i zapewni komunikację wzdłuż ulicy Starołęckiej.

 

Zmieni się także organizacja ruchu po północnej stronie torów kolejowych, co ma zmniejszyć zator na skrzyżowaniu ul. Starołęckiej i Fortecznej. Proponowana zmiana dotyczy ograniczenia ruchu samochodowego na ulicy Fortecznej w kierunku od Romana Maya do Starołęckiej – wjazd w tę stronę możliwy będzie jedynie dla autobusów oraz jako dojazd do posesji. Nie będzie możliwości skrętu w lewo z ulicy Fortecznej w ulicę Starołęcką. Dojazd dla samochodów do ulicy Starołęckiej będzie możliwy przez ulicę Romana Maya lub ulicę Unii Lubelskiej i Rondo Żegrze.

 

 

Propozycje zostały wstępnie zaprezentowane i przyjęte przez Radę Osiedla Starołęka-Minikowo-Marlewo.