Młode ropuszki z Parku Cytadela rozpoczęły migrację. ZZM apeluje do spacerowiczów

Rozpoczęła się migracja młodych ropuch szarych mieszkających w Ogrodzie Wodnym na poznańskiej Cytadeli ze stawu na ląd. Zarząd Zieleni Miejskiej i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu proszą spacerowiczów o zachowanie ostrożności podczas chodzenia po parku, by nie zrobić krzywdy płazom.

 

Pierwsze masowe „wędrówki” ze stawu na ląd rozpoczęły się już wczoraj. Ropuchy zaczęły opuszczać zbiornik, by dalej się rozwijać.

ZZM wraz z firmą Pozbruk kilka dni wcześniej zamontował specjalne schodki dla płazów, by łatwiej było im wyjść ze stawu (więcej o tym tutaj). Dodatkowo ZZM zamontował także prowizoryczne wyjścia siatki maskującej oraz worków jutowych, by pomóc tym ropuchom, które będą chciały opuścić wodę w innym miejscu.

Teraz naukowcy na bieżąco będą obserwować nie tylko samą migrację ropuch szarych, ale także analizować zastosowane rozwiązania – zarówno w formie betonowych schodków, jak i wyglądających nieco mniej atrakcyjnie worków.

Na czas migracji ropuch ZZM zrezygnował z koszenia trawy i odchwaszczania rabat, by nie zaszkodzić zwierzętom. Jednocześnie spółka zwraca się po raz kolejny z prośbą o zwracanie uwagi na wędrujące zwierzęta. Jak się okazuje, część spacerowiczów lekceważy problem i uważa, że „nic się nie stanie, jeśli trochę ropuch zostanie rozdeptanych”.