Powiat poznański nagrodzony w konkursie Zdrowy Samorząd

Powiat Poznański został nagrodzony w konkursie „Zdrowy Samorząd”. Tytuł Zdrowy Powiat przyznano jako wyróżnienie za ostatnią edycję prowadzonego od kilkunastu lat programu profilaktyki przeciw HPV.

 

W ramach konkursu Zdrowy Samorząd nagradzane są jednostki samorządu terytorialnego za prowadzone przez nie zadania związane z m.in. profilaktyką zdrowotną, promocją zachowań prozdrowotnych czy edukacją zdrowotną.

Konkurs realizowany jest w kategoriach: zdrowa gmina, zdrowy powiat i zdrowe województwo. W ramach każdej przyznawane są trzy równorzędne nagrody.

W tym roku wpłynęło 100 propozycji programów, które można wyróżnić. W kategorii „zdrowy powiat” nagrodę odebrał powiat poznański za realizowany w latach 2017-2020 program profilaktyki przeciw HPV. Program prowadzony jest już od 13 lat.

Z bezpłatnych szczepień skorzystało już 9,5 tysiąca dziewczynek oraz 200 chłopców. Dla tych drugich program jest dostępny od dwóch lat, kiedy to badania wskazały, że szczepienia chronią także mężczyzn. Jak przyznaje starosta poznański, zainteresowanie programem jest z roku na rok coraz większe.

Szczepienia przeciwko HPV to nie jedyny program profilaktyczny, jaki prowadzimy dla mieszkańców powiatu. Siedem tysięcy dzieci otrzymało szczepionkę przeciwko pneumokokom a każdego roku ponad 2000 seniorów szczepimy przeciwko grypie. Łącznie w latach 2013-2020 zaszczepionych przeciwko grypie zostało blisko 18 tysięcy osób – wymienia Elżbieta Tonder, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Poza powiatem poznańskim wyróżnienia otrzymały także powiatu: Starostwo w Myślenicach i Świeciu.