Poznańskie CBŚ zlikwidowało nielegalną krajalnię suszu tytoniowego

Poznańscy policjanci CBŚ zlikwidowali nielegalną krajalnię suszu tytoniowego, w której dziennie można było wyprodukować nawet ok. 5 ton krajanki suszu trafiającego później do obrotu bez polskich znaków akcyzowych.

 

Poznańscy funkcjonariusze CBŚ w toku prowadzonych czynności ustalili, że na terenie województwa dolnośląskiego funkcjonuje nielegalna fabryka, która zajmuje się krojeniem suszu tytoniowego. „Biznes” prowadzony był na terenie prywatnego przedsiębiorstwa w jednej z hal magazynowych.

Ustalono, że tytoń bez polskich znaków akcyzy trafiał na rynek głównie na terenie Dolnego Śląska.

Policjanci przeprowadzili akcję, w czasie której na gorącym uczynku zatrzymano pięciu podejrzanych, w wieku od 30 do 50 lat. Kolejną osobę zatrzymano w tym samym czasie w jego domu. Zatrzymani to czterech Ukraińców, Polak i Białorusin.

W hali produkcyjnej ujawniono profesjonalne urządzenia do konfekcjonowania wyrobów tytoniowych, a także pomieszczenie suszarni do krajanki tytoniowej oraz jej nawilżania.

Maszyna, którą wykorzystywano miała wydajność 600 kg, co zdaniem śledczych mogło pozwolić na produkcję prawie 5 ton krajanki dziennie.

W czasie akcji zabezpieczono również pojazd ciężarowy, w którym znajdował się nielegalny tytoń, a także łącznie prawie 23 tony wyrobów tytoniowych, w tym ponad 8 ton suszu tytoniowego, blisko 9 ton tytoniu do palenia oraz 6 ton sprasowanych liści tytoniu. Wartość rynkowa przejętych wyrobów to ok. 6 mln zł. Przestępcy narazili Skarb Państwa na straty ponad 25 mln złotych.

Sprawa prowadzona jest przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także przestępstw karno-skarbowych.