Senat przyjął uchwałę w sprawie uczczenia 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca

Senat RP przyjął dziś uchwałę w sprawie uczczenia 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca ’56.

 

W tym roku przypada 65. rocznica Poznańskiego Czerwca. Robotniczy zryw miał wpływ nie tylko na historię Poznania i regionu, ale także całej Polski i Europy. Uczczenie pamięci poznaniaków, którzy przeciwstawili się władzy, a także przypominanie o wydarzeniach z 1956 roku ma ogromne znaczenie ogólnopolskie.

Dziś Senat RP jednogłośnie przyjął uchwałę w sprawie uczczenia rocznicy. W posiedzeniu wzięli udział uczestnicy tamtych wydarzeń, w tym m.in. honorowa prezes Stowarzyszenia Czerwiec’56 Aleksandra Banasiak i prezes Stowarzyszenia Radomski Czerwiec Stanisław Kowalski. Obecny był także prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak.

„To bardzo ważna chwila dla wszystkich poznaniaków i poznanianek. Wydarzenia z czerwca 1956 r. to symbol dążenia Polaków do wizji Polski jako kraju suwerennego i demokratycznego, zakorzenionego w kręgu zachodnioeuropejskiej cywilizacji. Mieszkańcy Poznania sprzeciwili się wówczas deptaniu wolności, praw obywatelskich i politycznych, wystąpili przeciw rządom wbrew społeczeństwu. Należy im się za to nasza pamięć i szacunek” – powiedział Jacek Jaśkowiak.

W uchwale Senat wyraził wdzięczność bohaterom wydarzeń sprzed 65 lat, składając jednocześnie hołd ofiarom. Podziękowano także pracownikom poznańskiej służby zdrowia ratującym rannych, osobom represjonowanym po Czerwcu ’56 oraz ich odważnym adwokatom, a także osobom, które przez lata pielęgnują pamięć o historycznym zrywie.

Powstanie zostało krwawo stłumione. Zginęło co najmniej 58 osób, około 650 zostało rannych, a 750 aresztowanych.

Senatorzy przyznali, że bunt przyczynił się do zakończenia okresu stalinizmu w Polsce i do odwilży październikowej 1956 r.