Rusza 31. Festiwal Malta

Powrót do korzeni to motyw towarzyszący rozpoczynającej się dziś 31. edycji Festiwalu Malta. Hasłem przewodnim jest „Powrót na ziemię” i rzeczywiście częściowo nabiera to dosłownego znaczenia. Wydarzenie ma powrócić do tego, z czym początkowo się kojarzyło, czyli m.in. plenerem, siedzeniem na trawie i piknikowaniem ze sztuką.

To już 31. edycja Festiwalu Malta. Rozpoczyna się dziś i przez najbliższe prawie dwa tygodnie poznaniacy i turyści będą mogli korzystać i brać udział w szeregu atrakcji.


W programie znalazły się 143 wydarzenia, w tym aż 136 bezpłatnych. Udział w nich weźmie łącznie ponad 600 artystów, którzy zaprezentują się w 24 lokalizacjach w mieście.

Konsekwentnie łączymy różne światy, pokazujemy, jak rzeczy nieoczywiste, na pozór niezależne połączone przez talent twórczy i siłę sztuki stają się dostępne dla każdej osoby wiedzionej ciekawością poznania. Tej ciekawości naszym widzom i widzkom nigdy nie brakuje. Mamy poczucie, że pandemia na nowo wyzwoliła potrzebę wspólnego świętowania i celebrowania bycia razem. Z wirtualnych przestrzeni ostatnich miesięcy powróćmy zatem na ziemię, odzyskajmy grunt pod nogami – podkreślają organizatorzy festiwalu.

Tegorocznym hasłem jest „Powrót na ziemię”, co ma kilka znaczeń. Z jednej strony to nawiązanie do przeszłości i początków festiwalu. Będzie siedzenie na trawie i piknikowanie w otoczeniu sztuki. Nie zabraknie takich pokazów jak żonglerka, pantomima, klaunada czy akrobacje. Hasło można rozumieć także jako powrót do rzeczywistości i wychodzenia ze świata pandemii. Po kilku lockdownach i zamknięciu w domach, poznaniacy i turyści powracają w plener. Jednocześnie slogan nawiązuje też do środowiska naturalnego.

W programie przygotowano atrakcje dla małych i dużych. Są wydarzenia „lekkie”, ale także te poważniejsze tematy. Jak zwykle największą siłą festiwalu jest różnorodność i konsekwencja.

Serce” festiwalu mieści się w Parku Wieniawskiego, gdzie powstało zielone miasteczko festiwalowe ze sceną.

Festiwal potrwa do 29 czerwca. Szczegółowy harmonogram i program dostępne są na stronie internetowej wydarzenia.