Janusz Stolarski z Teatru Ósmego Dnia w “Hej Poznań”

W naszym studio pojawił się też Janusz Stolarski z Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, polski aktor, reżyser i pedagog. Absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie i aktor znany z wielu ról teatralnych w całej Polsce.

W rozmowie z Piotrem Szulcem przybliżył nam spektakl ‘Pierwszy strzał’, który opowiada historie Czerwca 1956. Premiera tego przedstawienia odbędzie się na Międzynarodowych Targach Poznańskich 28 czerwca, czyli w dzień rocznicy rozpoczęcia strajku w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielskiego.

Przypomnijmy, że Poznański Czerwiec był pierwszym, w powojennej historii, wystąpieniem przeciwko władzy ludowej. Dla aparatu władzy był to ogromny wstrząs szczególnie, że do zamieszek doszło w Poznaniu – mieście, które znane było z dyscypliny i pracowitości. Protesty i demonstracje uliczne zostały krwawo stłumione przez wojsko i milicje, a symbolem sprzeciwu wobec władzy stał się między innymi trzynastoletni Romek Strzałkowski – jedna z ofiar śmiertelnych tych wydarzeń.

Janusz Stolarski scenariusz do spektaklu współtworzył razem ze swoją żoną – Renatą Stolarską.

 

Ogromną inspiracją przy tworzeniu tego spektaklu była postać mecenasa Stanisława Hejmowskiego, znanego polskiego prawnika, który był obrońcą robotników w procesach poznańskiego Czerwca 1956.

Twórcy przedstawienia przyjrzeli się historii sprzed czerwcowych wydarzeń, a także próbowali odpowiedzieć sobie na pytanie co zrobić, żeby Czerwiec 1956 nigdy się nie powtórzył.

Tytuł spektaklu to tak naprawdę nawiązanie do tego, że w to właśnie ten pierwszy strzał jest tym, co burzy spokój i generuje agresje. Często też doprowadza do sytuacji, w której nie ma odwrotu, a jedyne co pozostaje to obrona i walka, która zbiera swoje krwawe żniwo wśród niewinnych ludzi.

Rocznica wydarzeń czerwca 1956 to wyjątkowy czas nie tylko dla poznaniaków, ale też dla całej Polski. To moment, który zapoczątkował poważne zmiany na wielu szczeblach władzy.

Wielu historyków uważa, że gdyby nie wydarzenia w Poznaniu, nie byłoby na przykład Polskiego Października i nie udałoby nam się odejść od systemu stalinowskiego.