„Otwórz oczy i zobacz…” – wystawa poświęcona menstruacji

Ubóstwo menstruacyjne i doświadczenia kobiet związane z przeżywaniem miesiączki to motyw przewodni plenerowej wystawy fotografii, którą można oglądać w Poznaniu. Ich autorami są polscy wybitni fotografowie – Łukasz Bąk, Tomasz Lazar i Marek Straszewski – którzy towarzyszyli Kulczyk Foundation podczas realizacji ostatniego sezonu serialu dokumentalnego „Efekt Domina”. Wystawę można oglądać przed Teatrem Polskim w Poznaniu (ul. 27 grudnia 8/10) do 8 lipca br.

Przedstawione na fotografiach kobiety i dziewczynki z Gwatemali, Kostaryki, Nikaragui i Ugandy dzielą się swoimi przekonaniami i problemami. Wielu z nich brakuje podstawowej wiedzy na temat miesiączki, często też nie mają środków na zakup artykułów menstruacyjnych. Działające tam i wspierane przez Kulczyk Foundation lokalne organizacje pozarządowe starają się dotrzeć z rzetelnymi informacjami o cyklu menstruacyjnym oraz wsparciem w postaci niezbędnych środków higieny.

 

„Jako reporterka i filantropka zajmowałam się przeróżnymi problemami świata. Gdy zrozumiałam, że zmiana jest kobietą i kobieta jest bardzo często źródłem zmian, postanowiłam skoncentrować się na sprawach kobiet. Na przeszkodzie do samorealizacji, decydowania o sobie, równouprawnienia i po prostu osobistego szczęścia nadal stoją zabobony, źle rozumiana tradycja, ograniczenia natury społecznej i ekonomicznej. To niedopuszczalne, że kobiety są stygmatyzowane ze względu na miesiączkę. Brak środków higienicznych zabiera im wolność do samostanowienia o sobie”

 mówi Dominika Kulczyk, Prezeska Kulczyk Foundation.

Wystawa „Otwórz oczy i zobacz…” jest częścią kampanii społecznej zainicjowanej przez Okresową Koalicję na rzecz walki z ubóstwem i wykluczeniem menstruacyjnym oraz tabu związanym z miesiączką. Okres jest tematem niewidocznym pod każdą szerokością geograficzną i w każdej kulturze. Zdrowie i higiena menstruacyjna wywiera fundamentalny wpływ na życie milionów ludzi na całym świecie. Jej brak ma negatywne skutki w obszarze zdrowotnym, edukacyjnym, psychospołecznym i ekonomicznym. Dotyka niemal każdego aspektu życia osoby menstruującej i w konsekwencji wpływa na całe społeczeństwo. Również w Polsce miesiączka jest tematem tabu. Jak wynika z przeprowadzonych na zlecenie Kulczyk Foundation badań, aż 42 proc. kobiet deklaruje, że w ich domu o menstruacji się nie rozmawia, a dla aż 23 proc. badanych jest to temat krępujący. Co piątej Polce zdarza się nie mieć środków na zakup odpowiednich podpasek.