Hej Poznań od 8:30

Juz za chwilę poniedziałek, a to oznacza, że czeka na nas kolejna odsłona programu Hej Poznań! Już od 8:30 będziemy z Wami, a w tym tygodniu odwiedzą nas wyjątkowi goście. Będzie trochę rozrywki, dość sporo historii i nowinek technologicznych.

Zaczniemy od bardzo nietuzinkowego gościa, a mianowicie kolekcjonerki lalek Barbie. Patrycja Jarysz, bo właśnie o niej mowa, w swojej kolekcji ma już ponad 400 lalek, ale dalej nie powiedziała ostatniego słowa. Jak sama mówi, gdyby to od niej zależało, to swoimi zbiorami zapełniła by aż pięć mieszkań! I chociaż postać samej Barbie często jest postrzegana jako kontrowersyjna, to jednak nie można odmówić jej tego, że jest swego rodzajem symbolem nie tylko naszego dzieciństwa, ale też XXI wieku.

Chwile przed godziną 9 na naszej kanapie zasiądzie Marcin Lutomski z Poznańskiego Muzeum Pyry. Co ciekawe, w naszym studio pojawi się wraz z synem Wiktorem, z którym wspólnie opowiedzą o potencjale naszego poznańskiego.. ziemniaka!

I chociaż ziemniaki często postrzegane są jako zwykły dodatek do obiadu, to w naszym Muzeum Pyry przekonacie się, że ich historia jest dużo ciekawsza niż mogłoby się wydawać.
Ta rozmowa będzie prawdziwą gratką nie tylko dla poznaniaków, ale też dla ludzi z całej Polski, którzy, chociaż często słyszeli o fenomenie naszej pyry, to nie do końca rozumieją o co w tym tak naprawdę chodzi.

Po godzinie 9 rozpoczniemy rozmowę z Dorotą Kaczmarek – właścicielką Gabinetu Masażu i Fizjoterapii Neldorado.

Dorota Kaczmarek swoją pracę wykonuje z ogromnym zaangażowaniem, którym zaraziła swoich współpracowników i dla których praca stała się nie mniejszą pasją niż dla niej samej. Gabinet oferuje bogaty wachlarz zabiegów na twarz i ciało, ale też masaże, zarówno te relaksacyjne jak i lecznicze. Specjalnością gabinetu są tzw Ceremonie podczas których.. no właśnie!
Nie będziemy zdradzać więcej szczegółów, po prostu posłuchajcie rozmowy naszego gościa z Piotrem Szulcem i przekonajcie się sami o co z tymi Ceremoniami chodzi! Możecie być bardzo zaskoczeni.

Do naszego studia zaprosiliśmy także Pawła Janusiaka oraz Krystiana Kutnika, którzy opowiedzą o rakiecie sondażowej HEXA do badań atmosfery. Warto podkreślić, że to właśnie ta rakieta przyniosła Politechnice Poznańskiej międzynarodową sławę, zajmując pierwsze miejsce w zawodach IREC Spaceport America Cup 2021 w kategorii Technical Exellence oraz otrzymując wyróżnienie w najbardziej prestiżowej kategorii 30K SRAD Hybrid/Liquid.

Zbliża się rocznica Czerwca ’56, a w naszym studio pojawi się Piotr Grzelczak z IPN, wpółkurator najnowszej wystawy o Muzeum Powstania Poznańskiego. Opowie o pięknym sposobie upamiętnienia rocznicy wydarzeń kluczowych nie tylko dla stolicy Wielkopolski, ale dla całego kraju. Warto przypomnieć, że Powstanie Poznańskie było tym, które dało ludziom nadzieje i chociaż pochłonęło wiele ofiar, to stało się symbolem walki, autonomiczności i niesamowitego patriotyzmu.

W Starym Browarze w ten weekend odbyły się Targi Tutu, czyli zbiór wyjątkowych, polskich projektantów, którzy na płycie Browaru zaprezentowali swoje najnowsze kolekcje.
Niesamowite jest to, jak bardzo potrafią się one różnić od siebie. Z jednej strony widzimy kwiatowe printy i mocne kolory, z drugiej jednak strony możemy przebierać też w stonowanych kolorach, klasycznej czerni czy bieli. Targi odbyły się w dniach 25-27 czerwca i ściągnęły do Starego Browaru wielu fanów mody z różnych zakątków Polski.

Ten poniedziałek zapowiada się naprawdę wyjątkowo!