W dniu imienin patronów Miasta odbyła się tradycyjna uroczysta Sesja Rady Miasta Poznania

Nie w Ratuszu, a na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbyła się dziś uroczysta sesja Rady miasta Poznania. To tradycja, że wyjątkowe posiedzenie odbywa się w dniu imienin patronów miasta – św. Piotra i Pawła. Podczas wydarzenia uroczyście wręczono statuetkę oraz tytuł Honorowego Obywatela Miasta, a także Zasłużonych dla Miasta Poznania. Tradycyjnie wręczono również nagrody Miasta Poznania: artystyczną, naukową i sportową.

 

Co roku w dniu imienin patronów Poznania, czyli św. Piotra i Pawła, odbywa się uroczysta sesja Rady Miasta Poznania. Zwykle miała miejsce w Ratuszu, jednak z uwagi na pandemię, w tym roku przeniesiono ją na teren Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dzięki temu możliwe było zapewnienie odpowiedniego reżimu sanitarnego.

Sesję rozpoczął przewodniczący Rady, Grzegorz Ganowicz, który podziękował wszystkim zaangażowanym w zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańcom. Jednocześnie słowa podziękowania skierował także do osób, które zaszczepiły się przeciw Covid-19.

Jacek Jaśkowiak zwrócił się z kolei także do miejskich radnych dziękując za pomoc, współpracę i zaangażowane w walce z pandemią i rozwój miasta.

„Dziękuję za dobrą współpracę i gotowość podejmowania trudnych i niekiedy politycznie ryzykownych decyzji. To przekłada się dziś na zainteresowanie inwestorów naszym miastem i dobre oceny agencji ratingowych. Dziękuję za ten miniony rok i liczę na kontynuację tej dobrej współpracy w kolejnym. Spór jest elementem demokracji, ale od naszej odpowiedzialności zależy kształt naszego miasta i życie naszych dzieci i wnuków w następnych dziesięcioleciach.” – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Tradycyjnie, podczas uroczystej sesji wręczono Honorowe Obywatelstwo Miasta Poznania. Dopiero dziś odebrała je Maria Siemionow, wybitna chirurg, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, której przyznano tytuł w ubiegłym roku. Profesor w 2008 roku dokonała jednej z pierwszych na świecie operacji przeszczepienia twarzy.

„Dziękuję za tak zaszczytne wyróżnienie. Zawsze promuję Miasto Poznań, jego nauczycieli, wykładowców i studentów. Jestem dumna, że miałam okazję kształcić młodych ludzi również z Poznania. Bardzo dziękuję za ogromne wyróżnienie, postaram się swoją pracą pokazać, że na nie zasłużyłam” – przyznała

Wyróżnienie tytułem Zasłużonej dla Miasta Poznania przyznane rok temu odebrała dr Ilona Dworak-Cousin – działaczka społeczno-kulturalna, poetka i popularyzatorka kultury polskiej.

W tym roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Poznania, a właściwie Obywatelki, otrzymała Teresa Zarzeczańska-Różańska – pływaczka, wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski, pierwsza polska zawodniczka, która przepłynęła kanał La Manche. Dawniej była zawodniczką sekcji pływackiej Lecha Poznań.

Z kolei tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania otrzymali: Hieronim Kowalski, Barbara Napieralska, prof. Elżbieta Nowick oraz prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz.

W tym roku podjęto także decyzję o symbolicznym uhonorowaniu tych, którzy byli i są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią. Tytuł Zasłużonych dla Miasta Poznania przyznano przedstawicielom przedstawicieli zawodów medycznych oraz pracowników socjalnych i wolontariuszy, którzy od ponad roku każdego dnia toczą nierówną walkę o poprawę sytuacji epidemiologicznej.

W czasie uroczystości wręczono także Nagrody Miasta Poznania. Tę Artystyczną otrzymał Maciej Rychły, jeden z inicjatorów festiwalu Ethno Port.

Nagrodę Naukową odebrał z kolei dr hab Michał Bogdziewicz, wybitny ekolog i biolog, badający mechanizmy towarzyszące wytwarzaniu nasion przez rośliny.

Sportowa Nagroda Miasta Poznania została przyznana Magdzie Linette, polskiej tenisistce odnoszącej sukcesy na arenie międzynarodowej, która już niedługo będzie reprezentować Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

Kapituła Nagrody Sportowej uhonorowała nagrodą sportową w kategorii trenerskiej Aleksandra Wojciechowskiego. Wioślarz był zawodnikiem klubu Tryton Poznań, następnie pracował jako trener w macierzystym klubie i w sekcji wioślarskiej AZS AWF Poznań.