Branża gastronomiczna i hotelarska szuka nowych pracowników po pandemii

21 proc. firm z sektora restauracji i hoteli zamierza w III kwartale 2021 r. pozyskiwać nowych pracowników – wynika z badania „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”. Większość pozostawi liczbę zatrudnionych osób na niezmienionym poziomie, zwolnienia przewiduje 2 proc.

 

Według badania, w III kwartale 2021 r. osoby poszukujące pracy w restauracjach i hotelach mogą liczyć na stosunkowo dużo ofert pracy. Obliczona dla tego sektora prognoza netto zatrudnienia (różnica pomiędzy odsetkiem firm prognozujących wzrost a odsetkiem planującym spadek zatrudnienia) po korekcie sezonowej osiągnęła poziom +10 proc. i jest najwyższa od czasu wybuchu pandemii. W praktyce oznacza to, że pracodawcy w najbliższym kwartale będą skupiać się na pozyskiwaniu nowych pracowników, co zapowiada również znaczną rywalizację o kadry. Osoby zainteresowane karierą w sektorze HoReCa będą mogły liczyć na duży wybór spośród ofert zatrudnienia – podano.

Jak podkreślił ekspert rynku pracy w agencji rekrutacyjnej Manpower Bogdan Grabczyk, hotele i restauracje szczególnie dotkliwie odczuły konsekwencje pandemii.

“Trzeci kwartał 2021 r. to właściwie pierwsze tygodnie otwarcia branży gastronomicznej i hotelarskiej po ponad rocznym ograniczeniu lub wręcz zamknięciu działalności. Nic dziwnego, że wraz z odmrażaniem gospodarki w sektorze wzrosło zainteresowanie pozyskiwaniem nowych pracowników – tym bardziej, że okres lipiec – wrzesień to sezon urlopowy, w którym przedsiębiorcy mogą spodziewać się dużego ruchu w biznesie” – stwierdził.

Większość, 74 proc. firm z branży zapowiada, że pozostawi liczbę zatrudnionych osób na niezmienionym poziomie. 21 proc. deklaruje powiększenie załogi. Zwolnienia w okresie lipiec – wrzesień przewiduje 2 proc. przedsiębiorstw, natomiast 3 proc. nie ma sprecyzowanych planów.

Jak zaznaczono, odsetek pracodawców chcących rozbudowywać swoje zespoły wzrósł w ujęciu kwartalnym o 11 pkt proc., natomiast w porównaniu z III kwartałem ub.r. jest wyższy aż o 18 pkt. Jednocześnie spadła liczba przedsiębiorców prognozujących redukcje etatów, o 6 pkt proc. w porównaniu z okresem kwiecień – czerwiec. Obecnie przedsiębiorcy zdecydowanie śmielej patrzą w przyszłość i bardziej precyzyjnie formułują swoje plany. Odsetek pracodawców, którzy nie potrafili określić, jak będzie kształtować się zatrudnienie w ich organizacji w ciągu najbliższych trzech miesięcy, spadł aż o 11 pkt proc. w ujęciu kwartalnym – zauważono.

“Po odbudowaniu tak zwanej obsady szkieletowej wzrost zatrudnienia w branży postępuje stosunkowo wolno – pomimo dużego zapotrzebowania na ręce do pracy i deklarowanej przez pracodawców chęci powiększania zespołów. Działania przedsiębiorców nadal są dość ostrożne ze względu na niepewność związaną z dalszym przebiegiem pandemii. Drugim czynnikiem, wpływającym na zatrudnienie w sektorze restauracji i hoteli, jest mała podaż wykwalifikowanych kandydatów – szczególnie dotyczy to kucharzy, barmanów i pracowników recepcji. Wielu z tych specjalistów w ciągu ostatnich miesięcy musiało przebranżowić się i poszukać pracy w innych sektorach gospodarki, ponieważ w obszarze HoReCa nie było dla nich ofert” – wskazał Grabczyk.

Dodał, że osoby, które dobrze poradziły sobie z nowymi wyzwaniami, niekoniecznie będą chciały wrócić do branży usług hotelarsko-gastronomicznych ze względu na ryzyko kolejnych ograniczeń w okresie jesiennym; poza tym część pracowników prawdopodobnie polubiła nowe obowiązki i nie planuje powrotu do poprzedniego zajęcia. Zdaniem eksperta, wraz z rosnącą liczbą klientów branża restauracji i hoteli będzie się odbudowywała, a pracodawcy systematycznie będą powiększać swoje zespoły.

“Warto zaznaczyć, że w obliczu niedoboru kandydatów stawki płacowe w tym sektorze prawdopodobnie również ulegną zmianie i pracownicy będą mogli liczyć na wyższe zarobki” – podsumował Grabczyk.

Dane dotyczące branży HoReCa są częścią kwartalnego badania Mnapower, które mierzy intencje pracodawców związane ze zwiększeniem lub zmniejszeniem całkowitego zatrudnienia we wszystkich sektorach.