Wyjątkowa projekcja na budynku szpitala przy ul. Szwajcarskiej. Od dziś placówka znów jest wielospecjalistyczna

Od północy Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu powrócił do swojej podstawowej działalności. Od marca 2020 roku był placówką w pełni poświęconą walce z epidemią koronawirusa. W podziękowaniu dla osób zaangażowanych w proces, w nocy zaprezentowano wideomapping.

 

Szpital przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu był jedną z pierwszych placówek w kraju, które były przekształcane w szpital zakaźny. Jeszcze zanim ogłoszono ogólnopolskie restrykcje i lockdown, władze miejskie podjęły decyzje o zabezpieczeniu właśnie tego szpitala dla osób zakażonych Sars-CoV-2.

W ciągu zaledwie kilku dni w budynku wykonano m.in. niezbędne prace, w tym wybudowano ścianki działowe, śluzy do stref „czystych” i „brudnych”, zamontowano systemy alarmowe i monitoringu stanu zdrowia, przygotowano sale i dostęp do tlenu na poszczególnych oddziałach. Konieczne było przeniesienie dotychczasowych pacjentów placówki, zapewnienie im odpowiedniej opieki, a także wypisanie tych, którzy mogli kontynuować rekonwalescencję w domu.

Przez długi czas był to jedyny szpital jednoimienny w Wielkopolsce. Był także główną placówką dla chorych z różnych powiatów, którzy chorowali na Sars-CoV-2.

Na początku czerwca wojewoda wielkopolski, Michał Zieliński poinformował, że od 1 lipca placówka będzie mogła powrócić do podstawowej działalności, czyli przyjmować pacjentów niezakażonych. Od północy przyjmowani są pacjenci na różne oddziały.

Z inicjatywy jednej z poznańskich artystek, prof. Katarzyny Słuchockiej, na budynku szpitala zaprezentowano projekcję w hołdzie dla osób zaangażowanych w walkę z epidemią. Wideomapping „Covid City: Krzyk i Nadzieja” miał być podziękowaniem dla personelu medycznego, a także obsługi szpitala i wszystkich osób zaangażowanych w pracę przy ratowaniu życia i zdrowia chorych.

Na frontowej elewacji wyświetlano obrazy w różnych kolorach, a w tle rozlegał się najpierw dźwięk karetek, respiracji i tlenoterapii, by przejść w śpiew ptaków.

Od dzisiaj w szpitalu im. Strusia ponownie leczeni są pacjenci w ramach 17 specjalności, a zakażone Sars-CoV-2 osoby przyjmowane są wyłącznie na oddziale zakaźnym.

Podczas uroczystej sesji Rada MIasta Poznania, która odbyła się we wtorek, 29 czerwca, w symboliczny sposób uhonorowano przedstawicieli zawodów medycznych oraz pracowników socjalnych i wolontariuszy zaangażowanych w walkę z pandemią, przyznają Tytuł Zasłużonych dla Miasta Poznania.