Elektrownia jądrowa w Wielkopolsce? Marszałek województwa pisze do premiera

Marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zwrócił się do premiera Morawieckiego z prośbą o potwierdzenie chęci budowy elektrowni atomowej na terenie Wielkopolski, jednocześnie wyrażając pełne poparcie dla inwestycji i gotowość do pomocy w celu jej realizacji.

 

Kilka miesięcy temu Rada Ministrów w ramach Programu polskiej energetyki jądrowej zapowiedziała budowę elektrowni atomowej w kraju. Harmonogram zakłada, że do 2043 roku powstanie 6 bloków jądrowych w dwóch lub trzech lokalizacjach na terytorium Polski. Z wypowiedzi m.in. premiera wynika, że reaktory jądrowe mogłyby stanąć na terenie Wielkopolski.

Marszałek Marek Woźniak zwrócił się w liście do premiera Morawieckiego z prośbą o potwierdzenie informacji o planowanej inwestycji na terenie Wielkopolski. Zadeklarował jednocześnie wsparcie samorządu województwa dla działań w tym zakresie.

Jak wskazał marszałek, region „posiada odpowiednie zasoby kadrowe, instytucjonalne i infrastrukturalne, niezbędne dla efektywnej budowy, zarządzania oraz utrzymania całego ekosystemu energetycznego”. Marek Woźniak zwrócił także uwagę na możliwości szybkiego i sprawnego uruchomienia i zapewnienia potencjału naukowo-badawczego w województwie.

Zwolennicy budowy elektrowni atomowych w Polsce wskazują przede wszystkim na zapewnienie bezpieczeństwa i niezależności energetycznej dla państwa, działania proekologiczne poprzez brak emisji zanieczyszczeń gazowych, pyłowych i CO2, stabilność i przewidywalność cen energii elektrycznej oraz krajowy rozwój cywilizacyjny i naukowy.