Nastolatek udzielił pomocy rannemu, nieprzytomnemu rowerzyście. Komendant Policji osobiście mu podziękował

Jechał rowerem w rejonie ul. Dymka, gdy zauważył leżącego w zaroślach mężczyznę ubranego w strój kolarski, obok którego leżał rowerem. Nastolatek nie tylko udzielił pomocy poszkodowanemu, ale także zaopiekował się nim do przyjazdu służb i poinformował rodzinę mężczyzny o zdarzeniu. Za swoją godną pochwały postawę otrzymał z rąk Komendanta Miejskiego Policji list gratulacyjny.

 

Do zdarzenia doszło 29 czerwca, około godziny 19:00. Czternastoletni Michał jechał ścieżką rowerową w rejonie rzeki Cybina. Na wysokości ul. Dymka zauważył leżącego w zaroślach mężczyznę w stroju kolarskim. Niedaleko niego znajdował się leżący na ziemi rower.

Nastolatek natychmiast się zatrzymał, by udzielić pomocy mężczyźnie, który nie dawał oznak życia i miał liczne otarcia na skórze. Chłopak udzielił pomocy poszkodowanemu – udało mu się go ocucić i nawiązać kontakt słowny. Na miejsce wezwał pomoc medyczną opisując dokładnie sytuację oraz miejsce, w którym się znajdował.

Obserwując stan poszkodowanego, poczekał z nim do czasu przyjechania służb ratowniczych, w międzyczasie kontaktując się również z jego rodziną. Nastolatek nie wiedział jak długo mężczyzna był nieprzytomny, dlatego założył, że najbliżsi mogli się o niego martwić.

Po przyjeździe pogotowia, 40-letni poszkodowany został zabrany do szpitala.

Postawa nastolatka nie umknęła jednak uwadze poznańskiej Policji. W czwartek, 8 lipca, Komendant Miejski Policji w Poznaniu, insp. Robert Kasprzyk wraz ze swoim zastępcą, podinsp. Tomaszem Barłożkiem pogratulował 14-letniemu Michałowi zachowania. Nastolatek otrzymał list gratulacyjny wraz z podziękowaniem od Komendanta za chęć niesienia bezinteresowanej pomocy oraz szacunek wobec drugiego człowieka. Wraz z listem Michałowi wręczono także drobny upominek. Jak przyznał bohater, w przyszłości chciałby zostać lekarzem.