“Długi Stół” co to za inicjatywa?

Czas na Urszulę Ziober-Flieger, która opowiedziała nam o bardzo ważnej i pożytecznej społecznie inicjatywie jaką jest Długi Stół.

Głównym zadaniem wolontariuszy z Długiego Stołu jest zbieranie żywności z poznańskich rynków

To jedzenie, które już nie może trafić do sprzedaży, ale jednocześnie jest jeszcze zdatne do spożycia. Następnie żywność jest segregowana i dzielona na paczki, które z kolei trafiają do osób najbardziej potrzebujących.

Długi Stół współpracuje ściśle z trzema poznańskimi rynkami: jeżyckim, dębieckim i łazarskim. Produkty przekazywane przez dostawców to zazwyczaj warzywa i owoce. Warto zwrócić uwagę na fakt, że to właśnie są towary, które najczęściej są marnowane, a skala marnotrawstwa jest ogromna.

Inicjatywa jaką jest Długi Stół jest po części rozwiązaniem tego problemu, który niewątpliwie istnieje i jest poważny, ponieważ najnowsze badania pokazują, że tak naprawdę prawie 40% całej żywności którą kupujemy jest marnowana.

Głównym priorytetem Długiego Stołu jest pomaganie najbardziej potrzebującym, ale aspekt niemarnowania jedzenia jest szalenie istotny. Dlatego właśnie wolontariusze pozyskują jedzenie, które do sprzedaży już nie trafi, a to oznacza, że zostanie po prostu wyrzucone.

Nasz gość opowiedział nam o początkach tej wyjątkowej inicjatywy.

-Wszystko zaczęło się półtora roku temu jeszcze przed pandemią, ponieważ Stowarzyszenie Zielona Grupa prowadzi na Dębcu Dom Sąsiedzki. To jest takie miejsce otwarte dla mieszkańców gdzie organizujemy różnego rodzaju spotkania i warsztaty. Tam zdecydowaliśmy się zrobić cykl takich spotkań kulinarnych, takich obiadów czy kolacji sąsiedzkich, na które każdy uczestnik miał przynosić jedzenie właśnie takie, które gdzieś tam zostało w lodówce i nie wiadomo co z tym zrobić.

Takie spotkanie udało się zorganizować niestety tylko jedno ze względu na pandemię, ale okazało się, że to czas w którym spotykamy się z coraz większą liczbą osób potrzebujących. Stąd właśnie podjęto decyzje o kontynuowaniu takich spotkań z delikatnie zmienioną formułą, która polegała na tworzeniu paczek żywnościowych. Działania te cieszą się takim powodzeniem, że teraz już co sobotę wolontariusze segregują towary i pomagają osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

Posłuchajcie tej wyjątkowej rozmowy, a jeżeli macie trochę wolnego czasu i chcielibyście zaangażować się w jakąś lokalną inicjatywę, to to będzie świetny wybór!