Wystawa o Poznańskim Czerwcu stanęła w Warszawie

Plenerowa wystawa „Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć” stanęła w Warszawie, dzięki czemu mieszkańcy stolicy Polski oraz turyści mogą zapoznać się z historią robotniczego zrywu w Poznaniu. Wystawę otworzył prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak w towarzystwie kombatantów Czerwca’56.

 

Ekspozycję przez kilka tygodni mogli oglądać poznaniacy. Od wczoraj z historią Poznańskiego Czerwca mogą zapoznawać się mieszkańcy i turyści w Warszawie na pl. Piłsudskiego.

Wystawa została otwarta przy udziale władz centralnych i samorządowych, a także kombatantów Czerwca’56 oraz przedstawicieli Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości i Instytutu Pamięci Narodowej. W czasie inauguracji prezydent Poznania wskazał na rolę Poznańskiego Czerwca w historii wolnej Polski.

„Po 11 latach komunizmu w jego najstraszniejszej stalinowskiej postaci, poznaniacy wystąpili przeciwko władzy, która nazywając sama siebie ludową, w istocie była nieludzka. Rozpoczęli tym samym walkę o prawdziwą wolność, o swoje prawa i demokrację. Cieszę się, że dzięki tej wystawie to przesłanie popłynie w Polskę” – powiedział Jacek Jaśkowiak

Ekspozycja składa się m.in. ze zdjęć z wydarzeń z 28 czerwca 1956 roku, skanów dokumentów związanych ze zrywem czy też innych pamiątek Poznańskiego Czerwca. Znalazły się tam także m.in. plansze ukazujące sytuację sprzed Poznańskiego Czerwca, na których przedstawione jest codzienne życie mieszkańców Poznania. Poza przebiegiem zrywu ukazano także bezpośrednie jego skutki oraz formy upamiętnienia wydarzeń.

Wystawę w Warszawie można oglądać do 25 lipca. Następnie ekspozycja wyruszy w trasę po Wielkopolsce. W dniach 28 lipca – 6 sierpnia będzie dostępna w Lesznie, 10-19 sierpnia w Koninie, 22-31 sierpnia w Pile, 3-13 września w Kaliszu oraz 16-26 września w Gnieźnie.