Żółte niebo nad Poznaniem i okolicznymi miejscowościami. Skąd się wzięło?

Do Wielkopolski dotarły burze z ulewnymi opadami deszczu i gradu. W Poznaniu i okolicach słychać zbliżające się wyładowania. Wielu mieszkańców zwróciło jednak uwagę na… żółte niebo.

 

W Poznaniu i okolicznych miejscowościach można zauważyć żółte niebo – świat wygląda jak oglądany przez filtr, jednak to efekt natury.

Charakterystyczne „bąbelki” na niebie to mammatusy – wypukłości widoczne w dolnej części chmury. Skąd jednak żółty odcień nieba? Zjawisko występuje przy rozchodzeniu się światła w przejrzystych cieczach, ciałach stałych czy gazach. Ogólnie ujmując, niebo stało się żółte, ponieważ dłuższe, żółte i pomarańczowe fale świetlne w większym stopniu docierają do oka ludzkiego przy rozpraszaniu się w „przedburzowym” powietrzu.

W Wielkopolsce burze rozpoczęły się na południowym zachodzie i zachodzie regionu i przemieszczają się w głąb Wielkopolski. Towarzyszą im ulewne opady deszczu, a czasem i grad. W niektórych miejscach intensywność opadów sprawiła, że doszło do lokalnych zalań i podtopień.