Poznań otoczony przez burze. Kiedy nastąpi uderzenie?

Dziś wczesnym popołudniem IMGW wydało II stopień ostrzeżenia dla Wielkopolski. Wszystko wskazuje na to że tym razem się nie pomylili. Na mapie satelitarnej portali burzowo.info widać jak krąg burz otoczył Poznań i z każdą minutą się zacieśnia.

Według prognozy najszybciej burza dotrze od południowego wschodu uderzając w Rataje, Luboń i Górczyn. 

Ostrzeżenie obowiązuje w  powiatach: gostyńskim, jarocińskim, kaliskim, Kaliszu, kępińskim, kolskim,Koninie, konińskim, krotoszyńskim, ostrowskim, ostrzeszowskim, pleszewskim, rawickim i tureckim – to ostrzeżenie pierwszego stopnia. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad – czytamy w komunikacie IMGW obowiązującym od godziny 12:00 do 24:00.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to 80%.

W pozostałych powiatach – również w Poznaniu i powiecie poznańskim od godziny 11:00 do 22:00 obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 20 mm do 40 mm, lokalnie do 60 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad – informuje IMGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to 70%.
Ostrzeżenie “2 stopnia” oznacza, że burza jaka może przejść nad Wielkopolską będzie skutkowała większymi niż zazwyczaj w czasie burz opadami deszczu i porywami wiatru. Klasyfikacja burz ma 3 stopnie – najgroźniejsze burze klasyfikowane są jako 3 stopnia.

W Polsce też nie będzie spokojniej 

W sobotnie popołudnie i wieczór intensywne zjawiska burzowe wystąpią we wschodniej części kraju. Silnych wyładowań, połączonych z opadami deszczu i wiatrem nawet do 100 km/h, spodziewamy się także w woj. wielkopolskim i lubuskim – powiedziała PAP synoptyk z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grażyna Dąbrowska.

“Obecnie burze występują w kilku skupiskach. Najbardziej intensywne zjawiska obserwujemy na granicy polsko-białoruskiej, część tych burz wchodzi na północną część woj. podlaskiego, lubelskiego i na wschodnią część Mazowsza. Zjawiska te są gwałtowne. W momencie ich wystąpienia mogą wystąpić opady do 90 mm i porywy wiatru do 90, a lokalnie nawet do 100 km na godzinę”

powiedziała Grażyna Dąbrowska.

 

Kolejnym obszarem, na których występują i będą występować burze, to województwa wielkopolskie i lubuskie. Tam spadnie jednorazowo do 50-60 mm deszczu, ale porywy wiatru wyniosą nawet do 100 km/h. W wymienionych obszarach możliwe są także opady gradu. Synoptycy zapowiadają wyładowania burzowe także w rejonie Karpat i w Kotlinie Sandomierskiej.

 

“Do końca dnia na wszystkich obszarach kraju, z wyłączeniem Polski północno-zachodniej, mogą pojawić się nowe komórki burzowe”

 podała Grażyna Dąbrowska.

 

Sobotnie popołudnie i wieczór będą bardzo ciepłe – od 33 stopni w Terespolu przez 29 w Warszawie i Centrum po 25 stopni na zachodzie kraju.

 

“Noc będzie bardzo ciepła. Wilgotne zwrotnikowe powietrze sprawia, że ciężko się oddycha, a między burzami wiatr jest bardzo słaby lub nie ma go wcale, przez co trudno o moment wytchnienia”

powiedziała synoptyk.