Dlaczego ceny nieruchomości w Poznaniu tak szybko drożeją?

Jak zmieniał się rynek nieruchomości w Poznaniu w ciągu ostatnich 10 lat? Czy ceny mieszkań w tej chwili naprawdę są aż tak wysokie? I w końcu, dlaczego warto skorzystać z usług pośrednika, pomimo tego, że w pierwszym odczuciu wydaje nam się, że to tylko dodatkowy koszt?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli nasi goście – Patryk Markiewicz i Łukasz Bittner z firmy EcoProperty. 

Warto podkreślić, że chociaż firma istnieje od niedawna, w jej skład wchodzą ludzie wywodzący się z firmy INVENTUM, która na poznańskim rynku nieruchomości funkcjonowała z sukcesami ponad 10 lat. To ludzie pełni pasji z niesamowitym doświadczeniem zawodowym. 

Jednym z najważniejszych pytań, na które odpowiedź zapewne chce poznać wielu z nas, jest pytanie dotyczące cen mieszkań. Jak to się stało, że na przestrzeni ostatnich 10 lat tak drastycznie wzrosły? 

 10 lat temu, gdy zaczynałem przygodę z nieruchomościami, sprawa wyglądała tak, że szukaliśmy mieszkań w gazetach. Nie było jeszcze właściwie internetu, wtedy pośrednicy chodzili z wysoko podniesioną głową, ale to rzeczywiście były dziwne czasy. Ciężko było wtedy określić na przykład cenę sprzedaży, bo nie było rynku porównawczego. Dzisiaj, w dobie internetu, określenie mniej więcej w miarę wąskiego przedziału cenowego jest w miarę proste.

mówi Łukasz Bittner.

I chociaż na nieruchomościach zarabia się właściwie zawsze, to były to czasy, w których bardzo trudno było przewidzieć za ile daną nieruchomość się kupi bądź sprzeda. 

Ciekawostką jest fakt, że zgodnie z informacjami z GUS-u, 10 lat temu cena za metr kwadratowy wynosiła 4400 zł, w tej chwili jest na poziomie 6500zł, ale warto zaznaczyć, ze to kwota mocno uśredniona. Nasi goście najbardziej odczuli tę różnicę gdy zdarzyło im się sprzedawać daną nieruchomość po raz drugi, na przykład po kilku latach. 

Jeżeli chodzi o mieszkanie około 50m2 to 5 lat temu byliśmy na poziomie 200-220 tysięcy złotych, a w tej chwili jest to grubo powyżej 300 tysięcy

dodaje Patryk Markiewicz.

Nasi goście zwrócili też uwagę na fakt, że cena materiałów budowlanych drastycznie wzrasta. Przykładem może być chociażby stal – tylko w tym roku, czyli tak naprawdę w 7 miesięcy, wzrosła o 100%, a to z kolei w dużej mierze przekłada się na ceny samych nieruchomości. 

Bardzo trudno jest przewidzieć jak rynek nieruchomości będzie zmieniał się na przestrzeni najbliższych lat. Wiele mówi się w tej chwili o szybkim wzroście cen mieszkań, ale też o tym, że za chwilę ta sytuacja może się odwrócić. Pojawia się wiele spekulacji na ten temat, jedno jednak pozostaje bez zmian – nieruchomości to forma swego rodzaju bezpiecznego ryzyka, bo w dłuższej perspektywie istnieje mała szansa na to, że dadzą nam ujemną wartość. Co za tym idzie, coraz więcej osób inwestuje swoje oszczędności właśnie w zakup nieruchomości.

Zachęcamy Was do posłuchania rozmowy w całości. Było dużo merytorycznej wiedzy, ciekawostek, ale też odpowiedzi na nurtujące nas pytania.