Ponad 224 mln zł dla Wielkopolski w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

W ramach tegorocznej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg do samorządów w regionie trafi ponad 224 mln zł. Wnioski o dofinansowanie budowy, przebudowy lub remontu dróg powiatowych i gminnych można będzie składać od wtorku do 18 sierpnia.

 

„Zachęcam samorządy z terenu Wielkopolski do wzięcia udziału w naborze. To kolejna szansa na rozwój infrastruktury drogowej w naszych małych ojczyznach. Możliwość dofinansowania inwestycji drogowych w powiatach oraz gminach wpłynie na zahamowanie negatywnych skutków spowolnienia gospodarczego na poziomie regionalnym, zwiększy konkurencyjność gospodarczą oraz wpłynie na poprawę jakości życia obywateli. Skorzystajmy z tej szansy” – podkreślił wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg stanowi wsparcie w realizacji zadań na drogach zarządzanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Jego celem jest przyspieszenie powstawania nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury drogowej na szczeblu lokalnym.

W ramach tegorocznej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg do samorządów w regionie trafi łącznie ponad 224 mln zł. Podział środków na dofinansowanie zadań pomiędzy zadania gminne i powiatowe wynosi 60 proc. do 40 proc. Samorządy gminne mogą ubiegać się o przyznanie środków w łącznej wartości 134 mln zł, natomiast samorządy powiatowe o ponad 89 mln zł.

Jak przypomniał Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, wnioskodawca jest uprawniony do składania wniosków o dofinansowania zadań jednorocznych. Dofinansowaniem objęta może być budowa, przebudowa lub remont drogi powiatowej albo drogi gminnej.

„Wniosek o dofinansowanie składa właściwy zarządca drogi. Ze środków Funduszu można uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 30 mln zł – możliwe jest uzyskanie dofinansowanie w wysokości do 80 proc. kosztów realizacji zadania” – wskazano.

Wnioski o dofinansowanie można składać od 20 lipca do 18 sierpnia.