Jacek Jaśkowiak odwiedził ujęcie wody Mosina-Krajkowo

Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak odwiedził ujęcie wody Mosina-Krajkowo, z którego dostarczanych jest ok. 70% zapotrzebowania na wodę pitną dla aglomeracji poznańskiej. W ostatnim czasie miejsce to stało się tematem dyskusji społecznej i politycznej z uwagi na badania geofizyczne i geologiczne, które były prowadzone na zlecenie PGNiG.

 

Ujęcie wody Krajkowo-Mosina eksploatowane jest od 1968 roku i jest niezwykle ważne dla utrzymania ciągłości dostarczania wody do mieszkańców aglomeracji poznańskiej. W ostatnim czasie z uwagi na prowadzone tam prace zlecone przez PGNiG zaczęto coraz więcej rozmawiać o bezpieczeństwie tego miejsca.

Dziś na terenie ujęcia pojawił się Jacek Jaśkowiak, by na miejscu skonsultować sytuację z pracującymi tam osobami. Jak przyznał prezydent Poznania, trwają rozmowy z PGNiG w sprawie zleconych badań. Podkreślił, że zarówno dla Miasta jak i całej aglomeracji bezpieczeństwo strategicznego ujęcia jest najważniejsze. Prezydent liczy, że stronom uda się dojść do porozumienia, na podstawie którego ewentualne prace nie będą budziły obaw związanych z zagrożeniem dla ujęcia wody.

“Dbałość o ochronę źródeł wody pitnej jest naszym priorytetem. Ujęcie Mosina-Krajkowo jest strategiczne dla Poznania, nie pozwolimy, by zostało w jakikolwiek sposób zanieczyszczone. Obecnie trwają rozmowy ze spółką PGNiG, na zlecenie której Geofizyka Toruń S.A. prowadziła tu badania. Jestem przekonany, że zakończą się one pomyślnie” – podkreśla prezydent Poznania

W ciągu miesiąca spółka Aquanet na potrzeby mieszkańców Poznania i okolic produkuje 4 000 000 metrów sześciennych zdatnej do picia wody.