Poznań przypomina o bezpłatnych usługach dla osób z niepełnosprawnościami

Miasto Poznań przypomina o programach pomocowych dla osób z niepełnosprawnościami. Usługi w ramach programów „Nasz asystent – Twoja niezależność” oraz „Czytanie bez barier” są dostępne bezpłatnie.

 

Pierwszy z programów jest realizowany przez MIasto Poznań i skierowany do osób z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawnościami w stopniu umiarkowanym lub znacznym, które odprowadzają podatki w Poznaniu. Usługa dostępna jest także dla rodziców lub opiekunów dziecka z niepełnosprawnością, które potrzebuje wsparcia asystenta.

Pomoc obejmuje m.in. wsparcie przy poruszaniu się po Poznaniu i okolicach, uczestnictwo w rehabilitacji i treningach, załatwieniu sprawy urzędowej, napisaniu pisma urzędowego czy zrobieniu zakupów i udziale w imprezach kulturalnych. Należy pamiętać, że asystenci nie świadczą usług opiekuńczych.

Asystenci są dostępni przez cały tydzień od 7:00 do 22:00, również dla osób porozumiewających się polskim językiem migowym.

Aby zamówić pomoc należy zadzwonić do Biura Poznań Kontakt pod numer telefonu 61 646 33 44 (dostępny jest w dni robocze od 7:30 do 20:00).

Z kolei „Czytanie bez barier” to program Biblioteki Raczyńskich. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie mogą wypożyczać książki, audiobooki i filmy bez wychodzenia z domu. Usługa skierowana jest do mieszkańców Poznania, którzy z uwagi na stan zdrowia lub szczególne okoliczności życiowe nie mogą samodzielnie skorzystać z biblioteki.

Zamówienia przyjmowane są telefonicznie poprzez Biuro Poznań Kontakt, pod numerem 61 646 33 44, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-20:00. 

W program zaangażowane są cztery filie rejonowe Biblioteki – Filia 2 na os. Oświecenia, filia 12/46 przy ul. Arciszewskiego, Filia 14 na os. Chrobrego oraz Filia Wildecka przy ul. Roboczej.

Pracownicy przygotowują książki, audiobooki lub filmy zgodnie ze zgłoszeniem uczestników programu. Dostarczane są w każdy poniedziałek, w godzinach 11:30-14:30.

Ze względów bezpieczeństwa, wszystkie osoby zaangażowane w program wyposażone są w identyfikatory ze zdjęciem oraz numer telefonu, na podstawie którego możliwa jest weryfikacja wiarygodności osoby przychodzącej do mieszkańców.

Co istotne, by skorzystać z usługi nie trzeba mieć karty bibliotecznej. W takiej sytuacji przy pierwszej wizycie bibliotekarz może zapisać nowego czytelnika na podstawie dowodu osobistego.