Z rowerem na urlop, czyli jak bezpiecznie przewozić rower samochodem?

Niezależnie od tego, czy jeździsz na rowerze rekreacyjnie czy aktywnie trenujesz, zabranie roweru na wakacje ma bardzo wiele zalet. Nie dość, że daje możliwość uprawiania sportu podczas urlopu, to rower jest doskonałym wsparciem w zwiedzaniu. Pozwala dotrzeć w miejsca, które są niedostępne dla samochodów czy komunikacji publicznej. Z perspektywy rowerowego siodełka wszystko wygląda inaczej, dlatego podczas planowania wyjazdów urlopowych i sprzyjających im wycieczek, warto zapewnić sobie możliwość przewiezienia roweru swoim samochodem.

Istnieje szeroki wachlarz możliwości przewożenia rowerów, w zależności od ich liczby, a także liczby osób podróżujących samochodem. Model samochodu również nie będzie bez znaczenia. Rowery można przewozić na dachu z wykorzystaniem rowerowego bagażnika dachowego lub na haku – używając do tego rowerowego bagażnika montowanego na hak. Wybór warto dopasować do rodzaju posiadanych rowerów oraz rodzaju nadwozia samochodu. Z okazji wakacji, Volvo Firma Karlik przygotowała krótki poradnik, który przybliży dostępne możliwości transportu rowerów samochodem. 

Dachowy bagażnik rowerowy

Rowerowy bagażnik dachowy wybierany jest często przez osoby posiadające samochody w nadwoziu sedan czy kombi, jak np. Volvo S60 czy V60. Na ulicach i drogach zauważamy również tego typu bagażniki w samochodach typu suv jednak w pierwszym przypadku, kiedy samochody są niższe, montaż rowerów na bagażnik jest znacznie łatwiejszy.

Dachowy bagażnik rowerowy składa się z dwóch elementów: bagażnika bazowego czyli belek oraz uchwytu rowerowego i wymaga poprzeczek montowanych do relingów zintegrowanych z samochodem lub karoserii auta. Pozwala na jednoczesne przewiezienie nawet 6 rowerów! Montaż przebiega łatwo i sprawnie a rowery zamontowane na dachu nie ograniczają widoczności w oknach czy lusterkach samochodu. Bagażnik dachowy pozwala na pozostawienie wolnej przestrzeni bagażowej, tak cennej przy wyjazdach urlopowych oraz swobodny dostęp do tej przestrzeni.

Poprzeczki mogą być wykorzystane do transportu innego ładunku lub sprzętu, np. kajaka czy nart w zimie lub montażu np. boxu dachowego lub obu rzeczy jednocześnie czyli np. roweru i boxu.

Bagażnik rowerowy na hak samochodu

Drugim, często wybieranym rozwiązaniem do transportu rowerów samochodem, jest bagażnik montowany na hak. Bagażnik na hak jest świetnym rozwiązaniem dla osób posiadających suv’y. Montaż bagażnika na hak jest bardzo łatwy a późniejsze zamocowanie rowerów, nawet w pojedynkę, także nie stanowi żadnego problemu. Ten rodzaj bagażnika nie zwiększa wysokości samochodu dzięki czemu nie straszne są żadne wiadukty czy wjazd na parking podziemny. W mniejszym stopniu wpływa na aerodynamikę samochodu, gdyż rowery nie podlegają wpływom wiatru i nie zmieniają charakteru jazdy samochodu, jak zdarza się w przypadku bagażnika dachowego. Taki bagażnik ma funkcję przechylania, która ułatwia dostęp do przestrzeni bagażowej nawet wtedy, gdy znajdują się na nim rowery. Za pomocą bagażnika rowerowego montowanego na hak można przetransportować trzy rowery jednocześnie i bez problemu dostać się do bagażnika wewnętrznego w razie potrzeby. Dostępne są także dedykowane nakładki zwiększające pojemność bagażnika do czterech rowerów.

Bagażnik rowerowy na hak samochodu wymaga wyposażenia samochodu w hak, który można domontować w każdej chwili w autoryzowanym serwisie Volvo Firma Karlik . 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo na drodze jest bardzo ważne, dlatego  przewożąc rowery należy zadbać o  widoczność oświetlenia i tablicy z numerami rejestracyjnymi samochodu. Bagażniki Volvo zawierają listwy oświetleniowe i miejsce na tablicę rejestracyjną. Warto skorzystać z rozwiązań kompatybilnych z samochodem. W celu dodatkowego zabezpieczenia akcesoria Volvo poddawane są różnym testom, których efektem jest dodatkowy certyfikat dla tego rodzaju produktów. W przypadku bagażników rowerowych jest to między innymi City Crash Test. Zapewnia on, że o ile montaż był prawidłowy to przy zderzeniu przy prędkości do 50 km/h bagażnik pozostanie na dachu samochodu.

Akcesoria rowerowe Volvo

  

W autoryzowanym serwisie Volvo dostępne są zestawy oryginalnych i w pełni kompatybilnych elementów, które pozwolą na bezpieczny transport rowerów. Akcesoria rowerowe są teraz dostępne w wyjątkowej ofercie. Zestaw hak holowniczy + bagażnik rowerowy na hak dostępny jest ze zniżką 15% już od 6900 zł a bagażniki rowerowe na hak na trzy rowery mają nową cenę 2699 zł zamiast 3000 zł. Polecamy odwiedzić poznańskie salony Volvo na Malcie, w Baranowie lub showroom w Starym Browarze.