Za bilety kupione w pojazdach na liniach ZTM Poznań będzie można płacić bezgotówkowo

Pasażerowie apelują o to od lat, z zazdrością patrząc na inne miasta, w których jest to możliwe – już wkrótce będzie można kupić bilety ZTM Poznań w biletomatach w pojazdach w sposób bezgotówkowy.

 

Obecnie biletomaty znajdujące się w autobusach i tramwajach przyjmują jedynie gotówkę. Pasażerowie od lat apelują o umożliwienie płatności kartą i urządzeniami mobilnymi. Szczególnie w ostatnich latach zauważono spadek zainteresowania płatnościami gotówkowymi wśród konsumentów, a pandemia jedynie zwiększyła liczbę osób korzystających z rozwiązań bezgotówkowych. Jest to rozwiązanie wygodne i często mniej „awaryjne” – zdarza się, że automaty nie akceptują niektórych monet, co uniemożliwia zakup biletów.

ZTM Poznań ogłosił przetarg na operatora, który zapewni system dystrybucji biletów jednorazowych i krótkookresowych w formie elektronicznej w pojazdach.

Naszym celem jest wyposażenie wszystkich pojazdów obsługujących linie organizowane przez ZTM Poznań w urządzenia pozwalające w prosty sposób opłacić przejazd za pomocą karty płatniczej lub telefonu komórkowego. To oferta kierowana przede wszystkim do osób okazjonalnie korzystających z transportu publicznego lub pasażerów, którzy w momencie przejazdu nie mają przy sobie karty PEKA– mówi Jan Gosiewski Dyrektor ZTM w Poznaniu

Rozwiązanie ma być wdrożone na terenie Aglomeracji Poznańskiej, na liniach organizowanych przez ZTM Poznań. Na razie spółka czeka na oferty ze strony operatorów.