Padłeś ofiarą kradzieży? Podpowiadamy, co możesz zrobić.

Ze statystyk policyjnych wynika, że plaga kradzieży w Polsce trwa w najlepsze. Z roku na rok odnotowuje się coraz więcej tego typu wykroczeń i przestępstw, liczba okradzionych osób już dawno przekroczyła 100 tys. na sezon. Jeżeli należysz do grona osób okradzionych, z pewnością dobrze znasz to przejmujące poczucie bezsilności i niesprawiedliwości, które towarzyszy każdemu, kto stracił swoje mienie. Choć emocje biorą górę, warto na trzeźwo zastanowić się co można zrobić, aby zwiększyć szansę na odzyskanie swojej własności.

Policja: nie każda kradzież to przestępstwo

Idziesz na policję, zgłaszasz kradzież zegarka. Nie miał on dużej wartości materialnej, jednak dla ciebie przedstawia ogromną wartość sentymentalną — zegarek był prezentem od dziadka. Opisujesz skradziony przedmiot, podajesz prawdopodobne okoliczności zdarzenia, wytypowałeś nawet podejrzanego. Z uwagi na to, że zegarek darzysz ogromnym sentymentem, wyrażasz nadzieję, że sprawca przestępstwa szybko zostanie schwytany i ukarany. Od policji jednak dowiadujesz się, że… kradzież ta nie jest przestępstwem. Czy to możliwe? Z punktu widzenia prawnego — tak. Dlaczego? Kradzież będzie traktowana jak przestępstwo, jeśli wartość skradzionego przedmiotu będzie większa niż 500 zł (wartość ta jest zmienna i zależy od szeregu czynników, jednak zwykle oscyluje wokół tej właśnie kwoty). Jeżeli zegarek kosztował mniej, to policja będzie miała rację, jeśli nie doszuka się w tej konkretnej kradzieży znamion przestępstwa. Będzie za to mowa o wykroczeniu. Pozostaje wówczas mieć nadzieję, że starania zmierzające do schwytania sprawcy wykroczenia będą tak samo staranne, jak te w przypadku kradzieży, którą nazwać można przestępstwem. To, co możesz zrobić, aby zwiększyć szansę na sukces poszukiwań skradzionego przedmiotu to pełna współpraca z policją. Dokładnie opisz skradziony przedmiot, nie ukrywaj żadnych okoliczności, które towarzyszyły wykroczeniu – wszystko może okazać się istotne.

Kto, oprócz policji, może ci pomóc?

Oczywiste jest, że jeśli zostałeś okradziony, dążysz do odzyskania skradzionych rzeczy wszelkimi sposobami. Niekiedy oprócz współpracy z policją, działasz na własną rękę – pytasz, szukasz, dociekasz. Jest to zrozumiałe, jednak bywa nierozsądne. Brak doświadczenia w tego typu sprawach i niewiedza na temat tego, jak działają złodzieje, może doprowadzić do sytuacji, w której absolutnie nie chcielibyśmy się znaleźć. Pamiętajmy, że złodziejowi zależy na tym, aby nie być schwytanym, a jeśli gra toczy się o dużą stawkę, przestępca może posunąć się wręcz do takich działań, które w zamyśle mają nas, oględnie mówiąc, zniechęcić do poszukiwań. Dlatego też, jeśli chcemy zintensyfikować poszukiwania, to zamiast narażać swoje zdrowie, lepszym pomysłem będzie agencja detektywistyczna. Wynajęcie detektywów, którzy poszukiwaniem i odzyskiwaniem mienia zajmują się zawodowo, nie tylko będzie dla nas bezpieczniejsze, ale i skuteczniejsze. Ponadto, detektywi w profesjonalny sposób zbierają wszelkie dowody, które na dalszym etapie mogą być przydatne podczas sprawy sądowej.

Co zrobić, kiedy ktoś przywłaszczył twoje mienie?

Czasami potocznie kradzieżą nazywamy przywłaszczenie mienia. Z przywłaszczeniem mamy do czynienia wówczas, gdy jakaś osoba ma w posiadaniu coś, co należy do nas – za naszą zgodą, a więc legalnie, jednak odmawia oddania tego mienia. Przykładowo, pracownik firmy dokonuje przywłaszczenia, kiedy zamiast oddać firmowy samochód w danym terminie, dysponuje nim tak, jakby należał do niego. Udowodnienie przywłaszczenia mienia przeprowadza się na podstawie tzw. okoliczności faktycznych, czyli wykazać trzeba, że zachowanie osoby, która przywłaszcza dane mienie uniemożliwia korzystanie lub rozporządzanie tym mieniem rzeczywistemu właścicielowi. Pomoc w takim udowadnianiu ma na swoim koncie niejedno biuro detektywistyczne w Poznaniu, którego działania niejednokrotnie doprowadziły do zatrzymania sprawców przywłaszczenia. Rekomenduje się zatem współpracę z osobami, które potrafią wykazać, że przywłaszczenie w istocie ma miejsce – pozwoli to na realne odzyskanie swojej własności oraz zminimalizuje poczucie poniżenia, które towarzyszy dopraszaniu się o oddanie np. pożyczonej przez nas komuś rzeczy.Kradzież może być zarówno wykroczeniem o niskiej szkodliwości społecznej, jak i przestępstwem. Jeżeli zostałeś okradziony, to niezależnie od wartości skradzionego mienia, masz prawo oczekiwać od policji skutecznych działań, które doprowadzą do tego, że skradzione przedmioty powrócą do ciebie, a sprawca kradzieży zostanie ujęty. Pomocą w ustalaniu przebiegu kradzieży i poszukiwaniach sprawcy oraz skradzionego mienia może być też biuro detektywistyczne, którego efekty pracy zwiększają pulę dowodową przeciwko sprawcy. Może być ona przedstawiona w sądzie.