Poznań w czołówce gmin z największą wyszczepialnością przeciw Sars-CoV-2

Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, mieszkańcy Poznania chętnie się szczepią przeciw Covid-19, dzięki czemu Poznań jest w czołówce polskich gmin pod względem odsetka osób, które przyjęły preparat.

Z najnowszych danych wynika, że do 4 sierpnia co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw Sars-CoV-2 zaszczepiono 346 944 poznaniaków. W pełni zaszczepionych są 329 762 osoby, czyli niemal 62% wszystkich mieszkańców Poznania.

To bardzo dobry wynik wśród polskich gmin pod względem wyszczepialności. Poznań plasuje się w czołówce tych z najwyższym odsetkiem zaszczepionych. Jak podkreśla prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, odporność zbiorowa uzyskana poprzez szczepienia pomaga w oddaleniu widma kolejnych wzrostów liczby zakażeń oraz wprowadzania obostrzeń.

To niezwykle istotne, zwłaszcza w kontekście ostatnich sugestii rządu o wprowadzaniu dodatkowych obostrzeń w rejonach, w których odsetek zaszczepionych jest najniższy.

Jak wynika z danych, co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło ponad 87% poznańskich seniorów w wieku 70+. Wśród osób w wieku 60-69 lat preparat przyjęło 76% mieszkańców Poznania, a w wieku 40-59 lat ok. 73%. W grupie 20-39 lat zaszczepiło się już ok. 74% mieszkańców.

Najmniej osób przyjęło preparat w grupie 12-19 lat – niecałe 53%.