Piknik z Bamberką, potyczka z Krakusem i kolorowy Korowód – czas na Święto Bambrów Poznańskich

Początek sierpnia to jak zwykle czas święta osadników z okolic Bambergu, którzy 302 lata temu przybyli do Poznania. Jak co roku, nie zabraknie wydarzeń związanych z historią i kulturą tej ważnej dla historii regionu grupy. Będą występy artystyczne, piknik, atrakcje dla dzieci i dorosłych oraz tradycyjny korowód przez miasto.

 

Osadnicy z okolic Bambergu mieli zasiedlić i odbudować wsie, które wyludniła wojna i zaraza. Pierwsze porozumienie zawarto 1 sierpnia 1719 roku po odezwie wydanej do władz niemieckich przez władze Poznania.

Przybysze, głównie rolnicy, w pierwszej kolejności osiedlili się w rejonach dzisiejszego Lubonia, Dębca, Bonina, Jeżycach, Winiarach, Ratajach, Górczynie i Wildzie. Jedynym warunkiem, jaki musieli spełnić było zaświadczenie o wierze rzymskokatolickiej.

Mimo braku znajomości języka polskiego, Bambrzy bardzo dobrze się zaaklimatyzowali i zintegrowali z pozostałymi mieszkańcami. Choć proces polonizacji przebiegł szybko i w końcu XIX wieku nie było już żadnej osoby deklarującej narodowość niemiecką wśród mieszkańców poznańskich wsi, to przybysze nie zapomnieli o swojej kulturze. Wiele jej elementów zostało przybranych przez miejscową ludność, dzięki czemu stało się częścią kultury i zwyczajów mieszkańców Poznania. Część z nich przetrwała do dziś.

Nie można ukryć faktu, że osadnicy z Bambergu nie tylko zadbali o zaludnienie wsi. Ich przybycie miało duże znaczenie dla całego regionu nie tylko gospodarcze i demograficzne, ale także kulturowe i poznawcze.

Do dziś Bambrzy w Poznaniu z dumą mówią o swoich korzeniach i tradycjach. Stało się to elementem poznańskiego folkloru w pełni przyjętego przez pozostałych poznaniaków.

Co roku na początku sierpnia, w okolicy rocznicy przybycia pierwszych osadników, w stolicy Wielkopolski odbywa się Święto Bambrów Poznańskich. W tym roku przypada ono w dniach 7-8 sierpnia.

Już dziś, o godzinie 17:00 w Parku Bambrów Poznańskich na Dębcu rozpocznie się Piknik z Bamberką. W programie znalazły się m.in. występy Zespołu Pieśni i Tańca Wielkopolanie, konkurs gwarowy oraz gry i zabawy dla najmłodszych. Na zakończenie wydarzenia odbędzie się koncert Kameralnej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Pawła Joksa. Początek muzycznego wydarzenia o godzinie 19:00.

Główne obchody zaplanowano jednak na niedzielę w Parku Muzeum Etnograficznego przy ul. Mostowej oraz terenie Starego Miasta. W Parku o godzinie 15:00 będzie można zobaczyć potyczkę Bambra z Krakusem, która będzie symbolicznym rozpoczęciem uroczystości.

O 16:00 rozpocznie się tradycyjny Korowód, który swymi barwami i wyglądem będzie przyciągał wzrok mieszkańców i turystów. Wyruszy z ul. Mostowej, by przejść ul. Wielką do Starego Rynku, z którego przejdzie na ul. Wodną i Grobla. Nie zabraknie osadników z Bambergu, strojnego orszaku poznańskich Bamberek oraz przedstawicieli najbardziej znanych rodów bamberskich.

Jak zwykle, korowód zatrzyma się na Starym Rynku, gdzie na schodach Ratusza przedstawiciele władz miasta przywitają kolorowy orszak. To wtedy zostanie odczytany akt nadania ziem, a pomnik Bamberki na Rynku zostanie udekorowany.

Z ul. Grobla korowód powróci do parku przy Muzeum na ul. Mostowej.

O godzinie 17:00 rozpoczną się Śpiewanki Poznańskie w parku Muzeum Etnograficznego. Wszyscy chętni mogą przyjść na wspólne tańce i śpiewy.

Dwie godziny później, o 19:00 na ulice miasta wyjedzie BimbaBus, który zapewni wycieczkę po miejscach związanych z historią Bambrów w Poznaniu. Liczba miejsc jest ograniczona, a wejściówki będą przyznawane zwycięzcom bezpłatnej loterii.

Przez cały czas trwania obchodów na scenie w parku odbywać się będą występy. Pojawią się: zespół muzyki dawnej Huskarl, Orkiestrę Miasta Poznania przy MPK, kapelę Teofil z Katowic.

Organizatorzy: fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA i Towarzystwo Bambrów Poznańskich. Partnerzy: Muzeum Narodowe Poznań, Muzeum Etnograficzne Oddział MNP, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Estrada Poznańska, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Poznańskie Muzeum Pyry, Pyra bar, Ogród Zawady, BimbaBus.

Wydarzenie współfinansowane z budżetu Miasta Poznania.

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i Google.
Polityka prywatności i obowiązujące Warunki korzystania z usługi.