Wielki Dzień Pszczół w Poznaniu trwa kilka tygodni

Poznań świętuje Wielki Dzień Pszczół, który przypada 8 sierpnia i jest poświęcony tym niezwykle ważnym dla środowiska naturalnego owadom. Przygotowano szereg atrakcji dla dzieci i dorosłych, które rozpoczynają się w ten weekend i potrwają przez najbliższe tygodnie.

 

Jak świętować to na całego – właśnie z takiego założenia wyszło Miasto Poznań i zamiast poświęcić pszczołom tylko jeden dzień, obchodzi ich święto przez kilka tygodni. Dzięki temu więcej osób będzie mogło skorzystać z przygotowanych atrakcji, a zarazem dowiedzieć się, dlaczego pszczoły są tak ważne dla środowiska, gospodarki i człowieka.

„W tym ważnym dla świata owadów zapylających dniu chcemy przypomnieć mieszkańcom o roli zapylaczy oraz wskazać, jak je chronić – by mogły pełnić swoją misję nieprzerwanie z korzyścią dla naszej planety. Zapraszamy w najbliższy weekend do wspólnej zabawy – poznania mieszkańców uli i nie tylko” Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP.

W piątek na wybranych przystankach tramwajowych po udzieleniu odpowiedzi na proste pytanie dotyczące pszczół można było otrzymać doniczkę z kwiatami miododajnymi.

Większość atrakcji jest dostępna od 6 sierpnia przez kilka tygodni.

W Ogrodzie Botanicznym UAM przy ul. Dąbrowskiego dostępna jest wystawa „Zadziwiające życie pszczół… i nie tylko”, która będzie czynna do 30 września. Ekspozycja przybliża świat pszczołowatych i innych owadów zapylających, które odgrywają kluczową rolę w ekosystemie i kształtowaniu środowiska przyrodniczego.

To nie koniec atrakcji w Ogrodzie Botanicznym. Do końca weekendu można wziąć udział w grze terenowej „Z kwiatka na kwiatek”. Skierowana jest do wszystkich, szczególnie rodzin z dziećmi. Gra ma formę trasy spacerowej, podczas któej należy wykonywać zadania. Uczestnicy wędrują „z kwiatka na kwiatek”, poznając zależności między roślinami a owadami. Kartę do gry można otrzymać do 8 sierpnia w godzinach 9:00-20:00 w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym lub pobrać ją ze strony internetowej Ogrodu. Na trasie znajdują się ukryte tabliczki z kodami QR.

Do 30 września w Ogrodzie Botanicznym dostępna będzie wystawa podsumowująca 3 lata programu „Poznań dla Pszczół”.

Z kolei do 15 sierpnia w Palmiarni Poznańskiej można oglądać wystawę plakatów edukacyjnych „Pszczoły egzotyczne – dowiedz się więcej”. Dostępna jest w Pawilonie III. Na planszach przedstawiono szereg ciekawych informacji dotyczących różnych gatunków pszczół egzotycznych, roli w ekosystemie i zagrożeniach, jakie wiążą się wizją świata bez pszczół.

Do końca miesiąca czynna będzie tez wystawa plakatów „To Bee or Not To Bee” w Pawilonie IX. Plakaty przygotowali studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, przedstawiając tematy związane z rolą pszczół w życiu na Ziemi.

Część atrakcji będzie dostępna także online. Jednym z nich jest zaplanowane na niedzielę, 8 sierpnia, spotkanie online w Miejskiej Pasiece na poznańskiej Cytadeli. Opiekun pasieki opowie najmłodszym poznaniakom o swojej pasji i zdradzi tajemnice życia pszczół w ulu. Czy to prawda, że pszczoły potrafią… tańczyć? Wydarzenie kierowane jest do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Początek na kanale YouTube Miasta Poznania o godzinie 10:30.