Barwny Korowód, tradycyjne stroje i śpiewy – Poznańscy Bambrzy świętowali przybycie do Poznania

Kolorowy korowód osób ubranych w tradycyjne stroje, pojedynek Bambra z Krakusem i uroczyste odczytanie aktu nadania ziem to tylko część wczorajszych obchodów związanych z Świętem Bambrów Poznańskich.

 

Co roku na początku sierpnia w Poznaniu świętowane są wydarzenia z XVIII wieku. Ponad 300 lat temu na spustoszałe przez wojnę i zarazę tereny przybyli osadnicy z Bambergu. Przybysze, głównie rolnicy, w pierwszej kolejności osiedlili się w rejonach dzisiejszego Lubonia, Dębca, Bonina, Jeżycach, Winiarach, Ratajach, Górczynie i Wildzie. Jedynym warunkiem, jaki musieli spełnić było zaświadczenie o wierze rzymskokatolickiej.

Osadnicy szybko się zaaklimatyzowali, jednocześnie wprowadzając do poznańskiej kultury elementy swoich zwyczajów i zachowań. Do dziś znaki kultury bamberskiej można spotkać w mieście, także w samym jego sercu – na Starym Rynku, gdzie stoi pomnik Bamberki. Poznań od lat podkreśla rolę osadników z Bambergu w historii miasta i regionu.

Tegoroczne święto rozpoczęło się w sobotę od Pikniku z Bamberką w Parku Bambrów Poznańskich na Dębcu. W programie znalazły się m.in. występy Zespołu Pieśni i Tańca Wielkopolanie, konkurs gwarowy oraz gry i zabawy dla najmłodszych, a całość zwieńczył koncert Kameralnej Orkiestry Dętej.

Główne uroczystości odbyły się jednak w niedzielę. O godzinie 15:00 w parku Muzeum Etnograficznego można było zobaczyć potyczkę Bambra z Krakusem. Następnie, godzinę później, przez miasto wyruszył tradycyjny, barwny korowód. Uczestnicy orszaku ubrani byli w tradycyjne stroje bamberskie, które przyciągają wzrok mieszkańców i turystów.

Po przybyciu na Stary Rynek, na schodach Ratusza przedstawiciele władz miasta oficjalnie przywitali korowód, a następnie odczytali akt nadania ziem. Wówczas udekorowano pomnik Bamberki i wyruszono w dalszą drogę – do parku przy Muzeum Etnograficznym, gdzie odbyły się Śpiewanki Poznańskie.

Przez cały czas trwania obchodów na scenie w parku odbywaay się występy. Pojawili się: zespół muzyki dawnej Huskarl, Orkiestrę Miasta Poznania przy MPK, kapelę Teofil z Katowic.