Stoisko poświęcone wyłącznie Białej Parzonej Wielkopolskiej stanie na Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku

Wielkopolska Biała Parzona, czyli regionalny wyrób chroniony certyfikatem będzie miała własne stoisko na XV Ogólnopolskim Festiwalu Smaku. To jeden z elementów kampanii mającej na celu promocję tego tradycyjnego wielkopolskiego wyrobu.

 

XV Ogólnopolski Festiwal Smaku rozpoczyna się jutro, 12 sierpnia. Przygotowano szereg atrakcji, w tym kilka nowości.

Trzeciego dnia wydarzenia, w sobotę, pojawi się także specjalne stoisko, w pełni poświęcone Wielkopolskiej Białej Parzonej. Akcja przygotowana jest w ramach kampanii „Smak Wielkopolski”, której celem jest popularyzacja tradycyjnego wielkopolskiego wyrobu.

Wielkopolska Biała Parzona nie jest „zwykłą” kiełbasą. To regionalny przysmak przygotowywany zgodnie z tradycją i według ściśle określonej receptury. Wyrób posiada Chronione Oznaczenie Geograficzne, co oznacza, że może być produkowany wyłącznie zgodnie z recepturą i technologią na określonym obszarze – w województwie wielkopolskim oraz w kilku powiatach w sąsiednich województwach. Tylko wtedy może być nazywany Białą Parzoną Wielkopolską.

Specjalne stoisko poświęcone kiełbasie pojawi się w sobotę, 14 sierpnia, na Starym Rynku. Dostępne będzie w godzinach 12:00-18:00. Będzie można tam spróbować kiełbasy przygotowanej na kilka sposobów – w parownicy, w kotle i na grillu. Zaplanowano także pokazy kulinarne i konkursy z nagrodami. Przygotowano również szereg informacji dotyczących regionalnego wyrobu.

Zgodnie z normami i recepturą, Białą Parzona Wielkopolska powinna mieć ok. 10-12 cm długości i maksymalną średnicę do 3,3 cm. Do jej produkcji należy użyć wyłącznie mięsa wieprzowego, wykrawanego w ciągu 48-72 godzin po uboju. Mięso pozyskuje się z wykrawanych szynek i łopatek i średnio je rozdrabnia.

Mięso I klasy musi stanowić 70% ogólnej masy, II klasy 20% a III klasy tylko 10%. Mięso użyte do produkcji jest niepeklowane, co nadaje charakterystyczny “biały” kolor.

Charakterystyczny dla przysmaku jest majeranek – jego zawartość nie może być mniejsza niż 0,3 kg na 100 kg mięsa. Całość doprawiana jest solą warzoną, świeżo startym czosnkiem i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Całość daje nie tylko niepowtarzalny wyjątkowy smak, ale także charakterystyczny wygląd.