Festiwal Żupańskiego, czyli literacko-muzyczne atrakcje na Wildzie

W weekend odbędzie się czwarta edycja Festiwalu Żupańskiego, czyli wyjątkowego wydarzenia kulturalnego skierowanego głównie do mieszkańców Wildy, choć osoby z różnych poznańskich dzielnic są także mile widziane. Jak zwykle przygotowano szereg wydarzeń literacko-muzycznych i atrakcji związanych z festiwalem.

 

Festiwal Żupańskiego staje się wildecką tradycją, jako wydarzenie integrujące i zarazem ożywiające kulturalnie Wildę i jej mieszkańców. Wydarzenia będą się odbywać w najbliższy weekend na placu Marii Skłodowskiej-Curie.

W programie znalazły się jak zwykle koncerty i spotkania z wyjątkowymi gośćmi. Zaproszono m.in. pisarzy, twórców literatury i sztuki, aktorów, tancerzy i muzyków. W tym roku uczestnicy będą mogli spotkać: Jorgosa Skoliasa i Antonisa Skoliasa, Bandonegro Tango Orquesta, Magdalenę Mrugalską-Banaszak, Joannę Jodełkę, Waldemara Kuligowskiego, Mandara Purandare, Unleashed Cooperation, Nata & Evgeny, Michała Bzinkowskiego, Rafała Rosoła, Norie Mogi, Justynę Wojnowską, Macieja Krajewskiego, czy TeatrSpina.

To nie koniec atrakcji. Przygotowano także grę miejską, ale w wersji rowerowej. „Polowanie na Żupańskiego” to świetna rozrywka i sposób na aktywne spędzenie soboty. Początek o godzinie 9:00 na placu Skłodowskiej-Curie, a zakończenie planowane jest na Placu Wolności.

W sobotę na scenie głównej odbywać się będą m.in. warsztaty akrobatyczno-cyrkowe Teatru Z głową w Chmurach (14:00), a o 16:00 Spotkanie z Magdaleną Mrugalską-Banaszak „O Białej Kalii i nie tylko”.

Na 17:45 zaplanowano performance teatralny dla najmłdoszych „Co się dzieje po drugiej stronie kuli ziemskiej”, czyli Bajki z Indii.

Wieczorem będzie muzycznie. O 19:00 na scenie pojawi się KOLOS, czyli Jorgos Skolias i Antonis Skolias, a już 1,5 godziny później na Rynku Wildeckim 3 odbędzie się Koncert na Cztery Loggie, czyli performance jazzowy.

Ciekawie zapowiada się także niedziela. Od rana, (9:00) planowany jest spacer fotograficzny z Maciejem Krajewskim. Godzinę później Justyna Wjnowska zaprosi na warsztaty urban sketching dla niewtajemniczonych.

O 13:00 OtoTo Teatr! zaprosi na komedię familijną dla najmłodszych „Jak wytresować Dinożarła”. Godzinę później Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa poprowadzi animacje dla najmłodyszch, a o 14:30 Zuzanna Ozimińska i Jeremiasz Kokot zaproszą na mini recital młodych solistów.

W programie znalazł się także Creating Space Performance o godzinie 15:30, a o 17:30 rozmowa z Anną Illską-Gruchot „o ciekawości i chwilach w rzeźbie”. Godzinę później Patryczak znów przesłuchuje Joannę Jodełkę w sprawie Sióstr Raj, czyli „Pamiętnik Karła”.

Na koniec, o godzinie 20:00 odbędzie się koncert finałowy Bandonegro Tango Orquesta z udziałem tanecznym Mai Marcinkowskiej i Rafała Witkowskiego.

Przedsięwzięcie dofinansowuje poznański Wydział Kultury #poznanwspiera Organizatorem jest Stowarzyszenie Wildecka Inicjatywa Lokalna WILdzianie