Wybory Sportowca roku

Ilość fanów polskiego sportu nie maleje niezależnie od okoliczności. Powszechnie wiadomo, że istotną częścią kreowania sportowych emocji jest popularność wyjątkowych postaci, które często urzekają kibiców nie tylko najwyższym poziomem reprezentowanych umiejętności, ciężką pracą i talentem, lecz także nietuzinkową osobowością i czarującymi występami w mediach. Już od dłuższego czasu zawodnicy reprezentujący nasz kraj mają status celebrytów najwyższej klasy. Wielu z nich posiada rzesze zagorzałych fanów i miłośników, śledzących ich każdy ruch.

Jako instytucja trzymająca rękę na pulsie redakcja magazynu sportowego zdecydowała się po raz kolejny przeprowadzić plebiscyt na polskiego sportowca roku, w toku którego, kibice mieli możliwość dać upust swoim emocjom i zawalczyć o pozycję swojego idola w alei gwiazd.

Historia plebiscytu

Traktowanie sportowców jako współczesnych herosów, nie jest niczym nowym. Tradycja przedstawiająca zawodników jako idoli gawiedzi jest równie stara, co sama historia zachodniego sportu sięgająca czasów starożytnej Grecji. Wraz z rozpocz poczęciem renesansu Igrzysk sportowych w Europie na początku XX wieku, powrócił również ponadprzeciętny status zawodników w oczach publiczności.

Nic dziwnego zważając na to, ile emocji i adrenaliny przysparza kibicom oglądanie rywalizacji na najwyższym poziomie. Dlatego pierwsza edycja polskiego plebiscytu na sportowca roku miała już miejsce na początku lat dwudziestych. Tuż po tym jak nasz kraj uporał się z odzyskaniem niepodległości i zabezpieczeniem swojej pozycji na arenie międzynarodowej, Polacy mogli oddać się szlachetnej rozrywce oglądania rozmaitych dyscyplin i rywalizowania w nich.

Lata Dwudzieste 

W latach dwudziestych oraz latach trzydziestych w sercach polskich kibiców królowała lekkoatletyka. Zwycięzcą pierwszego w historii Polski plebiscytu zorganizowanego w 1926 roku został Wacław Kuchar. Jednym z aspektów, którym zawodnik zyskał sobie sympatię kibiców, była jego ogromna wszechstronność. Niespotykany talent sportowca, miał szansę zakwitnąć w wielu różnych dyscyplinach. 

Wacław Kuchar reprezentował Polskę między innymi w takich dziedzinach jak piłka nożna, lekkoatletyka, łyżwiarstwo szybkie  i hokej na lodzie, ostatecznie zawalczył w imieniu Polaków o medale na olimpiadzie jako napastnik polskiej reprezentacji. Co ciekawe o jego popularności mógł również przesądzić element patriotyczny, pan Wacław służył również jako porucznik artylerii wojska polskiego, brał udział w obronie Lwowa i w wojnie polsko-bolszewickiej. 

Przez kolejne lata, aż do 1934, rok po roku plebiscyt zwyciężali polscy lekkoatleci. Dyscyplina ta cieszyła się wtedy ogromną estymą oraz popularnością, jednocześnie polscy lekkoatleci reprezentowali wtedy bardzo wysoki poziom, regularnie wracając do ojczyzny ze złotymi medalami. Co ciekawe, w tamtym okresie panteon polskich sportowców wcale nie był zdominowany przez mężczyzn. 

Wypada zwrócić uwagę na postać wybitnej atletki Stanisławy Walasiewicz. Urodzona w 1911 roku w Wierzchowni zdobywczyni była jedna z pierwszych osób interpłciowych, która zdobyła sławę w oczach opinii publicznej. Zdobywczyni Olimpijskiego złota na Igrzyskach w los angeles w 1934 roku oraz czterech złotych medali na Igrzyskach kobiet w 1930 i 1934 roku. Pani Stanisława wsławiła się przede wszystkim jako sprinterka i reprezentantka polski w skoku w dal. Ogromna popularność lekkoatletki sprawiła, że zdobyła ona pierwsze miejsce w plebiscycie na najlepszego Polskiego sportowca przez trzy lata z rzędu od 1932 do 1934 roku. 

Z oczywistych powodów plebiscyt przestał być organizowany w trakcie drugiej wojny światowej, jednak pod koniec lat czterdziestych pomimo trudnej sytuacji polski spowodowanej sześcioma latami zmagań wojennych, tradycja była kontynuowana dowodząc, że sport wykracza poza kwestie polityczne i ramy czasowe.

PRL

Złoty wiek polskiego sportu przypadał na średni i późny okres PRLu, w tym czasie nasi zawodnicy zjednali sobie miłość kibiców zarówno znakomitymi osiągnięciami na arenie międzynarodowej, jak i porywającymi wystąpieniami w mediach, wystarczy podać przykład postaci takich jak Władysław Kozakiewicz, których brawurowe zachowanie dodawało sportowym emocjom jeszcze więcej pikanterii. To właśnie według tych kryteriów wybierano polskich zwycięzców plebiscytów na przestrzeni kolejnych lat.

Rok 2021 

W tym roku Gala zorganizowana przez magazyn sportowy wyłoniła wymienionych poniżej zwycięzców. W pierwszej dziesiątce znaleźli się:

  1. Robert Lewandowski (piłka nożna)
  2. Iga Świątek (tenis)
  3. Kamil Stoch (skoki narciarskie)
  4. Kajetan Kajetanowicz (sporty motorowe)
  5. Bartosz Zmarzlik (żużel)
  6. Natalia Maliszewska (short track)
  7. Jan Błachowicz (MMA)
  8. Wilfredo Leon (siatkówka)
  9. Katarzyna Niewiadoma (kolarstwo)
  10. Dawid Kubacki (skoki narciarskie) 

Pierwsze miejsce, pomimo nieco rozczarowujących wyników w reprezentacji narodowej, zajął w tym roku przedstawiciel najbardziej umiłowanej przez Polaków dyscypliny, czyli piłki nożnej. Jednocześnie warto zwrócić uwagę, że nazwisko Roberta Lewandowskiego rozsławiło nasz kraj na arenie międzynarodowej od Niemiec po Chińską republikę ludową.

Popularność sportu w Polsce, a plebiscyty

Nasza Ekspert Irenka Zając, wypowiada się w temacie celebryckiego statusu sportowców w następujący sposób.

“Ewidentnie, Polacy są narodem pałającym szczególną sympatią do rywalizacji sportowej. Jest to równie widocznie teraz, co na początku lat dwudziestych. Sport stanowi ważną część życia dużej części społeczeństwa i przejawia się to zarówno, w mającym czasami niemalże sakralny charakter oglądaniu zmagań naszej reprezentacji, jak i w życiu codziennym. Wiele osób z ogromną pasją podąża zarówno za występami medialnymi jak i życiem prywatnym swoich ulubionych zawodników.

Inni decydują się rzucić wyzwanie losowi i postawić na swoją ulubioną drużynę w zakładach na stronach takich jak neteller bukmacher często z sukcesem wykorzystując zakłady jako istotne źródło dochodu. A dla jeszcze innych, pasja związana z kibicowaniem ulubionemu klubowi stanowi część ich tożsamości, przez to odgrywają oni równie ważną rolę w życiu drużyny co zawodnicy. Dlatego nie dziwi fakt, że wydarzenia takie jak plebiscyt na polskiego sportowca roku cieszą się aż tak dużą popularnością.”