Chciał wylecieć z Poznania mimo nałożonego obowiązku izolacji domowej

Choć powinien znajdować się w obowiązkowej izolacji domowej, to stawił się na lotnisku i próbował wylecieć z Poznania. Nigeryjczyk został zatrzymany przez funkcjonariuszy straży granicznej z oddziału Poznań-Ławica.

 

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 15 sierpnia. Do odprawy granicznej na poznańskim lotnisku Ławica zgłosił się 30-letni obywatel Nigerii. Mężczyzna chciał wylecieć z Poznania do Londynu.

Podczas kontroli dokumentów okazało się, że cudzoziemiec jest zobowiązany do odbycia obowiązkowej izolacji domowej przez kolejnych 9 dni. W czasie rozmowy z funkcjonariuszami przyznał, że nie posiada żadnego negatywnego wyniku testu w kierunku Sars-CoV-2, który pozwalałaby na zwolnienie go z obowiązku kwarantanny. Oznaczało to, że przyjeżdżając na lotnisko złamał przepisy stwarzając zagrożenie epidemiologiczne.

Funkcjonariusze skonsultowali się z Prokuraturą Rejonową Poznań-Grunwald. Na podstawie ustaleń wystawiono dla Nigeryjczyka wezwanie do stawienia się w prokuraturze w charakterze podejrzanego.

Jednocześnie Komendant PSG Poznań-Ławica wszczął z urzędu postępowanie administracyjnego, którego celem jest wydanie cudzoziemcowi decyzji o zobowiązaniu do wyjazdu z Polski.