Gmina Suchy Las straci znaczną część budżetu przez likwidację “podatku poligonowego”

Kilkanaście milionów złotych rocznie – tyle straci podpoznańska gmina Suchy Las przez wstrzymanie tzw. „podatku poligonowego”. Poligon w Biedrusku i pieniądze otrzymywane przez gminę z posiadania go na swoim terenie stanowią ok. 10% całego budżetu samorządu. Odczują to mieszkańcy, ponieważ Suchy Las może nie być w stanie sfinansować wszystkich inwestycji bez „poligonowych” dotacji.

 

Poligon w Biedrusku na terenie gminy Suchy Las zajmuje ok. 50% terenów całej gminy. Rocznie, z tytułu tzw. „podatku poligonowego” samorząd otrzymuje ok. 17 mln złotych, co stanowi ok. 10% całego budżetu. Wiele może się wkrótce zmienić.

Podpisane przez byłego już ministra Gowina rozporządzenie przekształca tereny poligonów w nieużytki rolne. To zupełnie inna forma opodatkowania, na której stracą budżety samorządów, ale zaoszczędzi budżet państwa – i oto władzy chodziło, by znaleźć pieniądze w budżecie centralnym, nawet jeśli jest to kosztem samorządów.

Władze gminy Suchy Las otwarcie przyznają, że bez pieniędzy z podatku poligonowego trudno będzie zrealizować budżet, w tym także sfinansować wiele ważnych dla mieszkańców inwestycji. Prawdopodobnie zabraknie funduszy na budowę nowej szkoły i kanalizacji sanitarnej w kolejnej części gminy.

W Polsce ok. 30 innych gmin znalazło się w podobnej sytuacji. Niemal wszystkie wystąpiły już z pismami o zmiany w prawie. Niestety, z uwagi na zmiany personalne w ministerstwie, na razie nie otrzymały odpowiedzi, a nikt sprawą się prawdopodobnie jeszcze nie zajął.

Na razie nie wiadomo, czy gminy otrzymają rekompensatę, ale do tej pory rząd wprowadzając inne zmiany, które uderzały w budżety samorządów, nie poczuwał się do wypłaty rekompensat za koszty przeprowadzanych reform.

Łącznie, wszystkie gminy „poligonowe” stracą na przekształceniu ok. 170 mln złotych rocznie.