Jak wygląda praca przewodnika turystycznego w Poznaniu?

W naszym programie jak zawsze nie mogło zabraknąć rozmowy o stolicy Wielkopolski, czyli naszym pięknym Poznaniu. Piotr Szulc zaprosił do rozmowy Paulinę Ratkowską, przewodnika, który od ponad 17 lat oprowadza turystów, ale nie tylko, po zakamarkach naszego miasta.

Jednym z miejsc najchętniej pokazywanym turystom jest właśnie Stary Browar, który jest siedzibą naszej redakcji.

To jest niesamowite, bo jak czasami się mówi ludziom, szczególnie klientom, którzy są zakwaterowani po drugiej stronie ulicy, czy to w Andersii czy Novotelu, ‘słuchajcie, to może idąc przez stare miasto przejdziemy sobie przez Stary Browar’, obcokrajowcom trzeba dodać, że zobaczycie centrum handlowe. Ci którzy do nas przyjeżdżają nie mają zielonego pojęcia, że Browar to nie jest tylko i wyłącznie centrum handlowe i jak się im mówi pokaże Wam coś fajnego, to jest trochę na zasadzie: to co, oni w tym Poznaniu nie mają zabytków?

mówi Paulina Ratkowska.

Okazuje się, że większość turystów docenia Stary Browar dopiero gdy go zobaczy. Wtedy zaczynają rozumieć, że ten obiekt to przede wszystkim piękna architektura, sztuka i historia.

Nasz gość podkreśla, że jedną z atrakcyjniejszych lokalizacji dla turystów jest też… Stary Rynek! I chociaż poznaniacy nie do końca to rozumieją, to okazuje się, że to miejsce cieszy się ogromną popularnością.

Mówiąc o zwiedzaniu Poznania nie sposób pominąć kolejne znane i hisoryczne miejsce jakim jest Ostrów Tumski. Na przełomie VIII i IX wieku powstał tam gród obronny, który w X wieku stał się jednym z głównych ośrodków państwa piastów. Najważniejsze zabytki, które możemy zwiedzić to przede wszystkim Katedra, Pałac Arcybiskupi, Akademia Lubrańskiego czy Most Jordana. Dodatkowo, Ostrów Tumski otaczają urokliwe uliczki, którymi warto się przespacerować.

Poznań kryje w sobie wiele tajemnic, często nieznanym nawet poznaniakom. Dlatego właśnie Paulina Ratkowska podkreśla, że przewodnik nie jest tylko dla turystów! Warto zdecydować się na takie zwiedzanie nawet gdy mieszkamy w Poznaniu od lat. Dzięki temu na pewno dowiemy się więcej na temat naszego wyjątkowego miasta.