W centrum miasta widać tylko beton? Są miejsca, w których zieleni nie brakuje

W centrum miasta jest za mało drzew i zieleni? To powszechna i raczej uzasadniona opinia, która zwłaszcza w ostatnich latach coraz częściej pojawia się nie tylko wśród poznaniaków, ale także mieszkańców innych miast. Czy jednak rzeczywiście w centrum Poznania nie ma wolnych od betonu miejsc i czy „nie da się już z tym zrobić?”. Archipogotowie zaprasza na specjalny spacer po staromiejskich zielonych podwórkach.

 

„Betonoza”, „beton” to najczęściej padające hasła przy mówieniu o… centrum Poznania. Mieszkańcy zwracają uwagę na małą liczbę drzew i ogólnie mało zieleni w śródmieściu. Zieleń nie tylko pozytywnie wpływa na estetykę okolicy, ale także pomaga w obniżeniu temperatury w mieście, zapewnia cień, ułatwia gospodarkę wodami opadowymi oraz zatrzymuje kurz, pył i ułatwia walkę z zanieczyszczeniami powietrza.

Choć część osób uważa, że „nie można już z tym nic zrobić”, a sytuacja zależy wyłącznie od władz miasta, to nawet w centrum miasta nie brakuje miejsc będących zielonymi enklawami i to dzięki zaangażowaniu mieszkańców.

Archipogotowie zaprasza na specjalny spacer, podczas którego będzie można je zobaczyć. Czym jest Archipogotowie? To element programu realizowanego na zlecenie Miasta Poznań, w ramach którego eksperci pomagają mieszkańcom, społecznikom czy jednostkom pomocniczym w tworzeniu koncepcji przestrzeni wspólnych – zarówno podwórek jak i lokalnych miejsc spotkań w centrum miasta.

Podczas spaceru uczestnicy porozmawiają m.in. o drzewach w mieście i nowych technologiach stosowanych przy projektowaniu i utrzymywaniu zieleni w centrum miasta. Na zielonych, zagospodarowanych podwórkach, skwerach i miejscach wspólnych, które powstały dzięki oddolnym inicjatywom i przy zaangażowaniu lokalnej społeczności, dowiedzą się, w jaki sposób mogą stworzyć podobne miejsca u siebie. Eksperci doradzą co zrobić, by były one przyjazne dla osób w różnym wieku, zapewniały poczucie bezpieczeństwa i stały się miejscem rekreacji.

Uczestnicy porozmawiają także o retencji i jej możliwości w miejskiej infrastrukturze.

Spacer po staromiejskich podwórkach rozpocznie się w najbliższy piątek o 18:00 przy ul. św. Marcin 57. Ze względów bezpieczeństwa wprowadzono zapisy, które odbywają się drogą mailową pod adresem kontakt@archipogotowie.pl.