Początek roku szkolnego za pasem, a w szkołach i przedszkolach brakuje nauczycieli i pracowników

Choć do nowego roku szkolnego pozostały niecałe dwa tygodnie to na Poznańskim Serwisie Oświatowym nie brakuje ofert pracy zarówno w szkołach jak i przedszkolach w Poznaniu i regionie. Potrzebni są nauczyciele niemal każdego przedmiotu. Braki odczuwalne są także wśród pracowników administracyjnych.

 

Okres wakacyjny to zawsze swego rodzaju „okienko transferowe” w oświacie. Od lat mówi się o kryzysie na „rynku” nauczycieli w Polsce – brakuje chętnych do pracy w oferowanych warunkach, szczególnie wśród ludzi młodych, którzy wolą wybrać pewniejszą i bardziej opłacalną ścieżkę kariery. Jednocześnie coraz więcej osób “ze starej kadry” dochodzi do wieku emerytalnego i kończy pracę. Reforma oświaty i późniejsze kolejne decyzje rządu jeszcze pogłębiły problem.

Mimo, że do 1 września pozostały niecałe dwa tygodnie, to w Poznaniu nadal wiele placówek szuka pracowników. To zarówno oferty dla nauczycieli wychowania przedszkolnego jak i poszczególnych przedmiotów szkolnych w starszych klasach – od podstawówki przez szkoły średnie, w tym szkoły branżowe i zawodowe. Często problemem staje się zatrudnienie nauczycieli przedmiotów, przy których szkoła nie jest w stanie zaoferować pełnego etatu. Pojedyncze godziny najtrudniej jest dyrektorom „obsadzić”.

Także wśród pracowników administracyjnych nie brakuje ofert zarówno w Poznaniu jak i okolicach. Poszukiwane są osoby m.in. do sprzątania, obsługi sekretariatu, kuchni czy prac konserwacyjnych.

Oferty dostępne są m.in. online – na stronie Poznańskiego Serwisu Oświatowego. Znajdują się tam propozycje zarówno placówek z Poznania, jak i innych miejscowości podlegających poznańskiemu kuratorium (oferty dla nauczycieli – tutaj, dla pracowników administracji – tutaj).