Przez kilkanaście lat oszukiwał ludzi i… sądy

Przez kilkanaście lat oszukiwał osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, wyłudzając od nich pieniądze. Były pracownik lombardu udzielał pożyczek gotówkowych, a następnie fałszował dokumenty domagając się zwrotu wyższych kwot niż rzeczywiście pożyczano. Sprawę nadzoruje poznańska prokuratura.

 

Śledztwo powadzone jest przez policjantów ze śremskiej policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Jak ustalono w toku postępowania, podejrzany 56-letni Andrzej K., będąc pracownikiem miejscowego lombardu przez 13 lat, w okresie 2007-2020 oszukał szereg osób będących w trudnej sytuacji materialnej.

Mężczyzna udzielał im krótkoterminowych pożyczek gotówkowych. Zdesperowani klienci lombardu podpisywali umowę pożyczki w jednym egzemplarzu i bez wskazanej kwoty. Następnie mężczyzna wpisywał kwotę o wiele wyższą niż ta, której udzielił klientom w ramach pożyczki.

Gdy upływał termin spłaty, podejrzany kierował do pokrzywdzonych pisma przedsądowe domagając się spłacenia pożyczki o wiele wyższej niż ta, którą otrzymali. Kiedy pokrzywdzeni nie odpowiadali na wezwania, Andrzej K. wysyłał pozwy do sądów na terenie Wielkopolski. Jednocześnie podstępem wprowadzał w błąd sędziów w zakresie autentyczności umowy i wysokości roszczenia. W ten sposób uzyskiwał sądowe nakazy zapłaty, które podejrzany składał u komorników sądowych, a ci wszczynali postępowania komornicze.

Kilkoro z pokrzywdzonych złożyło sprzeciw w sądach, a same sprawy, jak informuje policja kończyły się „różnymi” wyrokami.

Postępowanie w sprawie podejrzenia oszustwa, fałszerstwa i wyłudzenia trwało prawie 2 lata. Zebrany w czasie śledztwa materiał dowodowy pozwolił na postawienie Andrzejowi K. 20 zarzutów dotyczących fałszerstwa dokumentów, wyłudzenia poświadczenia nieprawdy i oszustw.

Łącznie w sprawie zostało pokrzywdzonych 27 osób, z których większość to mieszkańcy powiatu śremskiego. Pozostali to mieszkańcy pozostałych regionów Wielkopolski.

Lombard, w którym pracował podejrzany już nie istnieje.