Kolejny milion na in vitro i mrożenie komórek jajowych dla mieszkańców Wielkopolski

Nie jeden, a dwa miliony złotych przeznaczy w tym roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego na program leczenia niepłodności metodą in vitro. Do tej pory, po pierwszych zabiegach wykonanych u par z pierwszego naboru chętnych, potwierdzono już prawie 20 ciąż, choć program funkcjonuje dopiero kilka miesięcy.

 

Gdy zabiegi in vitro przestały być refundowane w ramach NFZ, Samorząd Województwa Wielkopolskiego postanowił uruchomić program podobny do tego, który działa w ramach miejskiego programu w Poznaniu. Chętne pary z Wielkopolski, które posiadają udokumentowane, do tej pory nieskuteczne leczenie niepłodności, mogą uzyskać dofinansowanie do zabiegów in vitro lub procedury mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym.

Umowę na realizację programu podpisano w lutym 2021 roku. Na ten cel przeznaczono milion złotych, co pozwala na przeprowadzenie 200 procedur zapłodnienia pozaustrojowego (czyli u ok. 66 par, przy założeniu, że każda skorzysta z trzech procedur), a także 10 procedur mrożenia komórek jajowych przed leczeniem gonadotoksycznym.

Jak informuje Urząd Marszałkowski, do tej pory z programu skorzystały pary z gmin m.in.: Dopiewo, Swarzędz, Czerwonak, Kórnik oraz z Leszna. Zgłosiło się łącznie 284 pary, co podkreśla ogromne zapotrzebowanie na pomoc w tym zakresie – tym bardziej, że nie tylko Poznań prowadzi także swoje programy dofinansowywania in vitro.

Mimo, że minęło dopiero kilka miesięcy od podpisania umowy na realizację projektu, to do końca lipca już udało się potwierdzić ciążę u 17 Wielkopolanek.

Z uwagi na pozytywny odzew i duże zainteresowanie, Samorząd Województwa Wielkopolskiego zwrócił się także z pytaniem do samorządów gminnych, czy chciałyby włączyć się do finansowania programu w drugim półroczu 2021 roku oraz w roku 2022. Jak się okazało, 37 gmin zadeklarowało chęć swojego udziału.

W ostatnich tygodniach Samorząd Województwa podjął decyzję o przeznaczeniu kolejnego miliona złotych na wykonywanie zabiegów jeszcze w 2021 roku.

W związku z nową pulą środków ruszył także nowy nabór uczestników. Chętni powinni zgłosić się do podmiotów wybranych do realizacji Programu, czyli:

– Ginekologiczno-Położniczym Szpitalem Klinicznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, ul. Polna 33, 60-535 Poznań, pod numerem telefonu 61 8419 119

– Medi Partner Sp. z o.o.  – miejsce udzielania świadczeń zdrowotnych: InviMed Klinika Leczenia Niepłodności, ul. Strzelecka 49, 61-846 Poznań, pod numerem telefonu 500 900 888

Rekrutacją do Programu i przyjmowaniem zgłoszeń zajmują się wyłącznie realizatorzy Programu, którzy będą przeprowadzać kwalifikację do udziału na podstawie kryteriów formalnych i medycznych, określonych w Programie.