Miejsca masowych egzekucji w lasach Rożnowskich zostaną upamiętnione

W lasach Rożnowskich, w których w czasie II wojny światowej stracono kilkanaście tysięcy Wielkopolan, a następnie pochowano w masowych grobach, powstanie miejsce pamięci historycznej. Porozumienie w tej sprawie podpisał dziś wojewoda wielkopolski.

 

Lasy Rożnowskie w powiecie obornickim kryją w sobie tragiczne wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. To tam dochodziło do masowych egzekucji Polaków po wybuchu II wojny światowej. Jak wynika z danych historycznych, od października do grudnia 1939 roku w lasach, w masowych grobach, spoczęło prawie 12 tysięcy zamordowanych przez okupanta osób. Wśród nich byli mieszkańcy Wielkopolski, a także pacjenci Zakładu Psychiatrycznego w Owińskach, który został zlikwidowany przez Niemców.

Ponad 80 lat po tragicznych wydarzeniach podjęto decyzje o formalnym upamiętnieniu miejsc egzekucji i mogił ofiar nazistowskiego reżimu. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał dziś porozumienie z burmistrzem Obornik, Tomaszem Szramą, w tej sprawie. Obszar masowych grobów będzie przekazany gminie pod opiekę, która będzie dbała o miejsce pamięci historycznej.

Zamontowanych zostanie tam osiem tablic, na których znajdą się informacje dotyczące historii tego miejsca i poległych tam ludzi. Gmina otrzyma na ten cel 21,5 tysiąca złotych.

Podczas wizyty w ladach Rożnowskich wojewoda złożył także kwiaty i zapalił znicz oddając cześć pamięci zamordowanych.