Dożynkowa rywalizacja w Parku Wilsona. Kto wyplecie najpiękniejszy wianek?

Choć nie będzie tradycyjnych Dożynek Miejskich, to na koniec wakacji letnich nie zabraknie dożynkowych wianków w mieście. Już w sobotę w Parku Wilsona zmierzą się chętni, którzy staną do rywalizacji w konkursie na „Najładniejszy wianek dożynkowy”. Przygotowano także spektakl o poznańskich koziołkach.

 

Podobnie jak w ubiegłym roku także i w tym z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju, nie będzie tradycyjnych Dożynek Miejskich w Poznaniu. Choć niektórym wydaje się, że to wydarzenie organizowane raczej na wsiach, to w stolicy Wielkopolski nie brakuje terenów rolniczych (więcej na ten temat tutaj), a tradycje dożynkowe trwają od ponad 20 lat.

By nie pozostawić tradycji bez choć wspomnienia o niej, w ostatnią sobotę sierpnia w Parku Wilsona odbędzie się konkurs na „Najładniejszy wianek dożynkowy”. MIędzy 12:00 a 14:00 uczestnicy, którzy przesłali swoje zgłoszenia będą wyplatać tradycyjne wianki, które następnie oceni Komisja Konkursowa.

Wyplatający muszą pamiętać o wymogach, jakie powinny spełnić ich wyroby. Podstawowymi materiałami powinny być te związane ze Świętem Plonów i lokalną tradycją. Oznacza to, że powinni wykorzystać m.in. kłosy i inne płody rolne, np. jarzębinę, orzechy, kwiaty z domowego ogrodu, warzywa, owoce czy zioła. Do dekoracji można dodać kolorowe wstążki. Zabronione jest stosowanie elementów ozdobnych z tworzywa sztucznego.

Preferowana jest konstrukcja z tworzyw naturalnych, takich jak pręt wiklinowy lub leszczynowy, ale dopuszcza się też konstrukcje metalowe (np. drut). Wianek powinien mieć maksymalnie 30 cm średnicy.

Autorzy najładniejszych, spełniających wymogi wianków zostaną nagrodzeni.

“Wieńce to w polskiej tradycji bardzo ważny element dożynek” – mówi Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP, który organizuje wydarzenie. – “Zawsze były wyrazem dumy z zebranych plonów i symbolizowały urodzaj. Ich wyplatanie wymagało sporej cierpliwości, a gospodynie dbały, by wieńce prezentowały się okazale. Ozdabiano je owocami, ziołami, wplatano w nie kwiaty i kolorowe wstążki. Towarzyszące dożynkom w całej Polsce konkursy na najładniejszy wieniec to sposób na zachowanie tej pięknej tradycji.”

Z kolei o godzinie 15:30 Teatr Animacji zaprezentuje spektakl „Misja Poznań – gdzie są koziołki?”. Do udziału w wydarzeniu zachęcani są zarówno najmłodsi jak i nieco starsi poznaniacy.