Prezes MTP: “Stoimy w martwym punkcie”. Co dalej z targami?

Choć kalendarz imprez targowych jest gotowy, wystawcy i zwiedzający zaznaczyli daty w kalendarzach i przygotowują się do wydarzeń, to tak naprawdę… nie wiadomo, czy i w jakiej formie się odbędą. Obecne wytyczne dotyczące organizacji imprez targowych obowiązują jedynie do 31 sierpnia. Branża nie wie, czy i w jaki sposób może tworzyć wydarzenia od 1 września. Polska Izba Przemysłu Targowego wystosowała apel do ministra zdrowia o jak najszybsze przekazanie najnowszych wytycznych. Jak wskazuje prezes MTP Tomasz Kobierski, branża targowa „stoi w martwym punkcie”.

Branża targowa była jedną z pierwszych, które najszybciej i najbardziej dotkliwie zaczęły odczuwać skutki pandemii. Jeszcze zanim epidemia rozpoczęła się w Polsce, konieczne było odwołanie imprez i wydarzeń targowych na początku 2020 roku. W kolejnych miesiącach było jeszcze gorzej – okazało się, że wirus nie zamierza odpuszczać, przez co czasowe zawieszenia imprez okazały się tak naprawdę. ich odwołaniem często nawet nie o rok, ale o dwa lata.

Obecnie obowiązujące wytyczne pozwalają na organizację imprez targowych przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Jak na ironię, „odmrożenie” tego sektora gospodarki nastąpiło, podobnie jak w ubiegłym roku, w okresie letnim, który w tej branży jest „martwym” sezonem – wydarzenia są organizowane poza miesiącami wakacyjnymi. Mimo to, Międzynarodowe Targi Poznańskie z powodzeniem zorganizowały kilka imprez, wykorzystując również możliwość „wyjścia” z hal targowych i ustawienia stoisk na świeżym powietrzu. Trudno jednak mówić o dużych wydarzeniach czy zyskach dla MTP.

Przepisy te obowiązują jednak tylko do 31 sierpnia 2021 roku, czyli jeszcze tylko kilka dni. Branża targowa nie wie, czy i w jaki sposób będzie mogła realizować swoje plany w kolejnych miesiącach. To ogromne obciążenie nie tylko dla firm takich jak MTP, ale także dla wszystkich podwykonawców, którzy współpracują z Targami przy np. budowie stoisk czy zatrudnianiu obsługi wydarzeń. Część wystawców również nie wie, czy deklarować swój udział w imprezach i zwlekają z podpisaniem umów.

„Dziś jednak stoimy w martwym punkcie. Na Międzynarodowych Targach Poznańskich 31 sierpnia rozpocznie się prestiżowe wydarzenie pod szyldem ITM Industry Europe, które potrwa do 3 września br. Trudno będzie wytłumaczyć międzynarodowym gościom nagłą zmianę obostrzeń sanitarnych, limitów czy zakazów z dnia na dzień, bez wcześniejszego przygotowania i poinformowania. Taka sytuacja stawia nas wszystkich w położeniu obciążającym nie tylko nasz wizerunek, ale i państwa rozumianego jako instytucja. Przewidywalność to klucz do budowania relacji i zaufania z naszymi partnerami.” – wskazuje Tomasz Kobierski, prezes MTP, a zarazem prezes Rady Polskiej Izby Przemysłu Targowego

Prezes wskazuje także na zwiedzających, którzy zakupili już bilety na planowane wydarzenia. Niepewność sytuacji stanowi problem także dla nich.

Właściciele firm zrzeszonych w Komitecie Obrony Branży Targowej oraz Polska Izba Przemysłu Targowego wystosowali apel do ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego w sprawie pilnego wydania wytycznych dotyczących dalszej organizacji wydarzeń targowych.

„Branża targowa to jedna z najbardziej dotkniętych pandemią gałęzi gospodarki, pomimo nawet teoretycznego jej „odmrożenia” od początku lata tego roku. Przypadło ono jednak bowiem na miesiące wakacyjne, a to tradycyjnie już dla targów martwy sezon. Zwykle ruszają one od września. Na kilka dni przed jego początkiem brak precyzyjnych informacji, czy w ogóle będzie można je organizować, a jeśli tak, to na jakich warunkach. Powinny one precyzować np., ile osób mogłoby jednorazowo uczestniczyć w danej imprezie targowej, czy miałyby one deklarować, czy są zaszczepione, a także – jaka maksymalnie przestrzeń miałaby przysługiwać danym wystawcom, aby zachować niezbędne wymogi bezpieczeństwa epidemicznego. Takich właśnie informacji wciąż brakuje, co dezorientuje, a nawet niepokoi, przygotowujących się do urządzania przestrzeni wystawienniczych przedsiębiorców” – wskazano w apelu

Jak wyceniono, dotychczasowe straty branży targowej w czasie pandemii to ponad 3 mld złotych. Przedstawiciele firm tej gałęzi gospodarki wskazują, że pomoc ze strony rządu „jest bardzo skromna” i nie pozwala na utrzymanie nie tylko płynności finansowej, ale dla niektórych nawet na przetrwanie trudnego okresu „zamrożenia” gospodarczego.