Kilkadziesiąt tysięcy dzieci i młodzieży rozpoczęło dziś rok szkolny w Poznaniu

Około 80 tys. uczniów i przedszkolaków, ponad 9,5 tys. nauczycieli oraz blisko 3,7 tys. pracowników administracji rozpoczęło w Poznaniu nowy rok szkolny. Miejska inauguracja odbyła się w Szkole Podstawowej nr 68 na os. Jana III Sobieskiego. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, uroczystość przebiegała kameralnie oraz w reżimie sanitarnym.

 

Życzę Wam wszystkiego, co najlepsze. Oby przez cały rok nauka mogła odbywać się w szkole. Nauczyciele na pewno cieszą się, że mogą spotkać się z Wami bez pośrednictwa komputera. Nic nie zastąpi tradycyjnej nauki w klasie, wycieczek szkolnych, zajęć terenowych – zwrócił się do dzieci Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – To drugi rok szkolny w warunkach pandemii. Z pewnością jesteśmy lepiej przygotowani. Dotychczasowe doświadczenia wiele nas nauczyły. To, co czeka nas w nadchodzącym roku szkolnym, jest uzależnione od sytuacji epidemicznej w kraju i wspólnej odpowiedzialności. Jedyną szansą, abyśmy pokonali pandemię, są szczepienia.

Zastępca prezydenta Poznania odniósł się także do planowanych zmian w oświacie. Jak zauważył, nadchodzący rok jest bardzo ważny z perspektywy obrony polskiej szkoły.

Po 1989 roku, kiedy odzyskaliśmy wolność, szkoła uczyła samorządności. Dyrektorom szkół, rodzicom, radom pedagogicznym, a także samorządom zapewniała autonomię. Te zasady mogą zostać zmienione. W imię większej kontroli – po to, aby tak tłamsić dyrektorów szkół, ograniczać prawa rodziców i nauczycieli. To nie jest dobre. Szkoła powinna przede wszystkim uczyć młodych ludzi otwartości oraz przygotować ich do wyzwań otaczającego świata. Nauka patriotyzmu i tradycji także jest ważna, podobnie jak otwartości na drugiego człowieka. Zasady powinny jednak zostać określone na poziomie szkoły, aby nikt z rządzących, ktokolwiek by to nie był, nigdy nie ingerował w to, co dzieje się w szkole – podkreślił Mariusz Wiśniewski.

W tym roku miejska inauguracja odbyła się w wąskim gronie. Oprócz niewielkiej grupy dzieci i nauczycieli, wzięli w niej udział: przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Poznania – Marek Sternalski, pracownicy Wydziału Oświaty, przedstawiciele Poznańskich Inwestycji Miejskich, a także reprezentanci rady osiedla i rady rodziców.

Tegoroczna inauguracja w Szkole Podstawowej nr 68 odbyła się w sali gimanstycznej, znajdującej się w nowo wybudowanym skrzydle budynku. Oprócz miejsca do ćwiczeń uczniowie zyskali dodatkowe sale dydaktyczne i bibliotekę. W nowej części obiektu znalazły się także pomieszczenia administracyjne. Koszt inwestycji wyniósł 9 mln zł. To pierwszy etap prac. W planach jest jeszcze modernizacja dotychczasowego budynku szkoły.

W rozpoczynającym się roku szkolnym lepsze warunki nauki zyskali jednak nie tylko uczniowie szkoły na Piątkowie. W roku 2021 na inwestycje, modernizacje, remonty szkół i placówek oświatowych zaplanowano blisko 75 mln zł.