Jak się przygotować do oddania krwi? Kto nie może zostać dawcą krwi ?

Jako kolejnego gościa do naszego studia Ania Drzazga zaprosiła Michała Sokołowskiego z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, z którym porozmawiała między innymi o tym, jak wygląda sytuacja związana z zapotrzebowaniem na krew w Poznaniu.

W Centrum Krwiodawstwa cały czas intensywnie pracujemy nad tym, żeby poznaniacy i wielkopolanie mogli czuć się bezpieczni, to znaczy żeby była wystarczająca ilość krwi i jej składników do szpitali.  

mówi nasz gość.

Mamy różne grupy krwi. Dlaczego dzieje się tak, że jednej krwi potrzeba więcej, drugiej mniej? Skąd biorą się depserackie apele, z którymi spotykamy się stosunkowo często, a które dotyczą właśnie oddawania konkretnej grupy krwi?

Musimy pamiętać, że sytuacja z zapasami krwi to jest bardzo dynamiczna sprawa. W jednym momencie możemy mieć wystarczająco dużo krwi i jej składników, a w innym momencie zdarzy się na przykład jakiś wypadek czy sytuacja medyczna, jakiś konkretny pacjent, który wymaga konkretnej grupy krwi i z naszych zapasów wydajemy wtedy więcej, niż pobieramy w danym momencie.

 odpowiada Michał Sokołowski.

 

Czy są jakieś przeciwskazania do oddawania krwi? Okazuje się, że to bardzo złożony temat. Nasz gość podkreśla, że zgłaszając chęć oddania krwi, musimy przede wszystkim czuć się zdrowi. Przyjmowane leki mogą zdyskwalifikować potencjalnego dawcę, ale nie muszą, weryfikują to lekarze. Dla przykładu leki antykoncepcyjne nie są przeciwskazaniem do oddania krwi, natomiast jeśli są przyjmowane w ramach terapii hormonalnej zleconej przez lekarza ginekologa, to może być to przeciwskazaniem do oddania krwi.

Krew trafia do ludzi w bardzo różnej sytuacji zdrowotnej, więc oprócz pytania jaki to jest lek, zawsze nasi lekarze są zainteresowani tym, jaka jest przyczyna przyjmowania tego leku

dodaje mężczyzna.

Podczas oddawania krwi bardzo istotne jest też przygotowanie. Wiele osób obawia się, że źle się poczuje lub po prostu zrobi im się słabo. Nasz gość zaznacza jednak, że przy odpowiednim przygotowaniu się do całego procesu, takie sytuacje zdarzają się rzadko. Podstawą jest zjedzenie posiłku, lekkiego, najlepiej niskotłuszczowego i odpowiednie nawodnienie.

Sytuacja z zapotrzebowaniem na krew zmienia się bardzo szybko, dlatego RCKiK pozyskują ją tak naprawdę cały czas. Jeśli zastanawialiście się nad oddaniem krwi, ale pojawiają się jakieś lęki czy niepokoje, warto posłuchać rozmowy z naszym gościem, która być może rozwieje Wasze wątpliwości i odpowie na wiele pytań.