Książkomaty już wkrótce w Poznaniu

Zarezerwuj, odbierz i oddaj blisko domu – takie jest założenie książkomatów, które pojawią się na peryferyjnych osiedlach Poznania. Ustawi je Biblioteka Raczyńskich w ramach promocji czytelnictwa i rozszerzania oferty kulturalnej także w oddalonych od centrum miejscach w mieście.

 

Książkomaty, na wzór m.in. popularnych paczkomatów, umożliwiają odbiór oraz zwrot wcześniej zamówionych książek. Dodatkowo, będzie można także wybrać coś ze specjalnych szuflad urządzeń, gdzie znajdą się propozycje bibliotekarzy.

Ideą książkomatów jest umożliwienie dostępu do zbiorów Biblioteki Raczyńskich mieszkańcom tych rejonów miasta, w których nie ma filii biblioteki, a sam dostęp do miejskiej oferty kulturalnej jest także ograniczony. To najczęściej osiedla na obrzeżach Poznania, oddalone od centrum i najstarszych dzielnic miasta.

Urządzenia staną w miejscach często uczęszczanych przez mieszkańców, by zachęcić jak najwięcej osób do korzystania z nich. Będą to m.in. okolice supermarketów.

„Wybierając lokalizację książkomatów, słuchaliśmy opinii mieszkańców, rad osiedli, szukaliśmy też przestrzeni, która będzie łatwo dostępna i bezpieczna. Są to zatem także pętle tramwajowe czy szkoły. Książkomaty staną między innymi na Chartowie, Górczynie, Ratajach, w Antoninku i innych rejonach Poznania. W planach jest, aby powstało 11 urządzeń” – wyjaśnia Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich

Zamawianie książek będzie możliwe poprzez internetowe konto czytelnika na stronie internetowej Biblioteki Raczyńskich. Czytelnik zostanie poinformowany, gdy zamówienie będzie gotowe do odbioru. Ten z kolei będzie możliwy w książkomacie – drzwiczki od przegródki z zamówieniem będą otwierały się automatycznie po użyciu karty bibliotecznej.