Muzycznie, kulturalnie i sportowo – co robić w sobotę w Poznaniu?

Choć wakacje letnie dobiegły końca, to pierwsza sobota września będzie obfitować w wydarzenia. Coś dla siebie w przygotowanej ofercie znajdą zarówno mieszkańcy jak i turyści. Oto kilka propozycji.

 

Dzień zdecydowanie można spędzić aktywnie, a to za sprawą otwarcia sezonów na poznańskich obiektach „pod dachem”.

Po wakacyjnej przerwie powraca Pływalnia Miejska Chwiałka w wersji krytej. Na basen powracają zarówno zajęcia dla grup zorganizowanych jak i tory dla użytkowników indywidualnych. Sezon rusza dzisiaj.

Miłośników zamrożonej wody i zabaw na niej z pewnością ucieszy fakt, że także dzisiaj inaugurowany jest sezon na Lodowisku Chwiałka. Na razie ślizgawka będzie dostępna dla publiczności jedynie w weekendy, dlatego tym bardziej warto skorzystać z tej opcji już pierwszego dnia.

W ten weekend odbywają się również przedostatnie w tym sezonie Dni Pary. To okazja, by na trasie kultowej Maltanki zobaczyć najstarszy polski parowóz wąskotorowy – Borsig Bn2t. Dym i para buchające z komina i spod kół przyciągają wzrok także osób wypoczywających nad Jeziorem Maltańskim, wzdłuż którego przebiega trasa kolejki. Tradycyjnie parowóz będzie wyjeżdżał ze stacji Maltanka o pełnych godzinach, a ze stacji Zwierzyniec 30 minut później. Na pozostałych kursach wagoniki będzie ciągnęła lokomotywa elektryczna.

Dziś także druga w tym roku odsłona cyklu Zabytek Otwarty. Tym razem głównym bohaterem będzie Wzgórze Reformatów i kościół św. Kazimierza. Uczestnicy spotkania będą mogli poznać nie tylko historię, ale także zakamarki i zwykle niedostępne dla zwiedzających miejsca świątyni. Zajrzą m.in. za główny ołtarz, a więc do miejsca, w którym mieszkali ostatni poznańscy reformaci.

W ramach wydarzenia odbędą się także prelekcje, prezentacje oraz spacery. Spotkanie będzie się odbywać w godzinach 12:00-17:00 w kościele św. Kazimierza przy ul. Bydgoskiej 4B.

Będzie również kulturalnie. Dziś w całej Polsce odbywa się X edycja Narodowego Czytania. W tym roku wybrano znany dramat „Moralność Pani Dulskiej”, jeden z najpopularniejszych polskich dramatów wystawianych na teatralnych deskach od początku XX wieku. Organizatorem poznańskiej edycji akcji ponownie jest Biblioteka Raczyńskich. Wydarzenie odbędzie się na tarasie głównego gmachu biblioteki przy pl. Wolności. Wspólne czytanie rozpocznie się o godzinie 11:00.

Trwa także kolejna edycja festiwalu Ethno Port. Jak zwykle zadbano nie tylko o muzyczne doznania, ale także spotkania, warsztaty i prelekcje. W tym roku duży nacisk położono również na kwestie ekologii i ochrony środowiska. Będzie można m.in. wykonać własną festiwalową koszulkę.

Wieczorem odbędzie się koncert w ramach cyklu #NaFalach nad Jeziorem Strzeszyńskim. Będzie podzielony na dwie części. Podczas pierwszej na scenie pojawi się Paulina Przybysz wraz z zespołem. Druga to występ Albo Inaczej, czyli grupy, która powstała w ramach projektu obejmującego artystów i artystki z różnych zespołów i indywidualnych występów. Wykonują dobrze znane utwory hip-hopowe w zupełnie nowej aranżacji i formie. Co istotne, na teren festiwalu będą mogły wejść jedynie osoby zaszczepione przeciw Covid-19. Wstęp jest bezpłatny.