Międzynarodowy Dzień Sportu w Poznaniu

Pierwszym gościem poniedziałkowego programu Hej Poznań była Anna Wawrzyniak-Strzelińska i Norbert Rzepecki. Nasi goście w rozmowie z Anią Drzazgą opowiedzieli o bardzo ciekawym wydarzeniu jakim jest Międzynarodowy Dzień Sportu.

To już IX edycja tego wydarzenia, które w całej Polsce odbędzie się już 11 września. W tym dniu będziemy mogli skorzystać z bezpłatnych treningów, zajęć czy wydarzeń sportowych na terenie całego kraju.

Na czym polega i skąd wzięła się idea Międzynarodowego Dnia Sportu?

– Idea jest taka, aby zachęcić Polaków do ruchu, szczególnie po pandemii, bo wtedy chyba wszystkim nam troszkę energia siadła. – odpowiada Anna Wawrzyniak-Strzelińska ze Stowarzyszenia Dbamy o Mamy.

Dbamy o mamy to z kolei inicjatywa na rzecz kobiet w ciąży. Głównym celem organizacji jest przełamanie steretypów związanych z uprawianiem aktywności fizycznej właśnie podczas ciąży.

– Zawsze mówimy, że aktywność fizyczna to jest bezpłatny, ogólnodostępny, nieinwazyjny środek, który może nam poprawić jakość życia naszego i naszego dziecka. Może poprawić samopoczucie w ciąży, a nawet jakość porodu – dodaje Anna Wawarzyniak-Strzelińska.

Warto pamiętać, że ciąża to nie choroba, a często pozbawiając się ruchu, zwyczajnie zamiast sobie pomóc to sobie szkodzimy.

Nasz drugi gość, Norbert Rzepecki, to z kolei człowiek związany z Dniem Sportu już od lat. Stara się brać udział w każdej z edycji, choć przyznaje, że nie zawsze się to udaje. Reprezentuje firmę Aikido Kids, która prowadzi zajęcia ze sztuk walki skierowane do najmłodszych. W naszym studio opowiedział między innymi o tym, jak ważne jest to, by w dziecku zaszczepić radość i zamiłowanie do sportu.

– Najważniejsze to wykształcenie odpowiednich nawyków, ponoć wystarczą trzy tygodnie. Kwestia tego, że te nawyki mogą być dobre, ale mogą być też niestety złe. Te trzy tygodnie na treningach, jakikolwiek ruch bardzo pomaga i później dużo łatwiej się wyrwać na jakiś trening – mówi Norbert Rzepecki.

Nie bez powodu mówi się, że ruch to zdrowie. Zarówno dla dorosłych jak i dla tych najmłodszych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem. Każda forma aktywności jest ważna i potrzebna, warto o tym pamiętać.