Weekend pod znakiem VII Ogólnopolskiego Zlotu Rowerów Towarowych

Rowerem przez miasto do pracy, z dziećmi do przedszkola, na zakupy, do znajomych, na relaks – zdaniem miłośników jednośladów w ten sposób można poruszać się po mieście codziennie. W weekend będzie można się przekonać, że rezygnacja z samochodu nie oznacza wyrzeczeń czy utrudnień w życiu. W ramach VII Ogólnopolskiego Zlotu Rowerów Towarowych zaplanowano szereg atrakcji nie tylko dla użytkowników rowerów typu cargo, ale także użytkowników klasycznych jednośladów.

W Poznaniu rozwijana jest infrastruktura rowerowa, która ma zapewnić nie tylko lepszy komfort i bezpieczeństwo rowerzystów, ale także zachęcić do przesiadki na jednoślady osoby, które do tej pory nie były pewne codziennej jazdy na rowerze po mieście. Gdy problemy z infrastrukturą coraz częściej okazują się zbyt słabym argumentem, pojawiają się te o konieczności jazdy samochodem z uwagi na transport dzieci do placówek oświatowych czy też towarów. Zwolennicy dwóch kółek także i na to mają jednak rozwiązanie – rowery towarowe, czyli rowery typu cargo.

Dzięki nim możliwe jest przewiezienie większej paczki, zwierząt czy nawet dzieci.

W weekend w Poznaniu odbędzie się VII Ogólnopolski Zlot Rowerów Towarowych, ale Rowerowy Poznań, organizator wydarzenia, zaprasza do udziału wszystkich miłośników przejażdżek rowerowych.

Pierwsze atrakcje już dzisiaj – w godzinach 18:00-20:00 odbywać się będzie spacer „Spółdzielczy Poznań” z komentarzem po mieście dla uczestników zlotu – rowerzystów cargo. Uczestnicy spotkają się pod Teatrem Polskim. Po nim nastąpi nieoficjalny „Biforek”, czyli spotkanie przed główną częścią zlotu.

W sobotę atrakcje rozpoczną się w południe na placu Wolności, kiedy to odbędzie się sesja fotograficzna i przygotowania do przejazdu rowerowego ulicami Poznania. Co ważne, do przejazdu zaproszeni są wszyscy rowerzyści z Poznania, nie tylko ci na pojazdach typu cargo.

Przejazd wyruszy z placu o godzinie 12:30 i będzie miał ok. 6,5 km trasę prowadzącą przez ulice: Ratajczaka, Krakowska, Kazimierza Wielkiego, Mostowa, Garbary, Małe Garbary, Solna, Kościuszki, Św. Marcin, rondo Kaponiera, Roosevelta, Grunwaldzka do ul. Matejki, gdzie uczestnicy spotkają się w Koszarach Kultury.

To właśnie tam od godziny 13:30 aż do 20:00 trwać będzie Piknik Rowerowy. W programie znalazły się m.in. znakowanie rowerów, przejażdżki rikszą dla seniorów, warsztaty i animacje dla dzieci, jazdy testowe rowerami cargo dla mieszkańców oraz uczestników zlotu, warsztaty z naprawy rowerów, namiot filmowy, wystawa fotografii oraz strefa gastronomiczna.

Nie zabraknie także wyścigów rowerów cargo, pokazu sztuczek serwisowych, prezentacji nowego roweru elektrycznego, seansu filmowego dla dzieci, opowieści o wyprawie rowerem cargo z Poznania do Gruzji oraz dyskusji społecznej.

Wieczorem odbędzie się również kino plenerowe.

Z kolei w niedzielę w Koszarach Kultury odbędzie się śniadanie z Parlamentarnym Zespołem ds. Transportu Rowerowego: “Krajowe i lokalne polityki cargo mobilności”, po którym nastąpi przejazd po infrastrukturze rowerowej Poznania, Między 12:00 a 17:00 w Koszarach Kultury planowane są pokazy ratownictwa i pierwszej pomocy z wykorzystaniem fantomów oraz technologii VR, a między 15:00 i 17:00 „Poznań rides a bike”, czyli nauka angielskiego w formie gier i zabaw.

Na przejazd rowerowy oraz piknik nie są potrzebne zapisy. Osoby z rowerami cargo chcące zostać uczestnikami Zlotu proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.